ادب و فرهنگ

مجسمه بودا با قدامت ۲ هزار سال به موزیم ملی سپرده شد

افغان رادیو افغانستان-رهبری وزارت امورداخله به مناسبت تجلیل از روز جهانی موزیم، یک مجسمه بودا با قدامت ۲ هزار ساله را به موزیم ملی کشور تسلیم داد.

به گزارش خبرگزاری افغان رادیو افغانستان؛ در اعلامیه این وزارت که امروز یک شنبه(۲۹، ثور) منتشر شده، آمده است که رهبری وزارت امورداخله به مناسبت تجلیل از روز جهانی موزیم یک مجسمه بودایی که قدامت تاریخی دو هزار ساله دارد را روز گذشته به موزیم ملی کشور تسلیم داد.

این مجسمه بودایی نظر به تثبیت هیئت باستان شناسان، بیشتر از دو هزار سال قدامت تاریخی دارد که با یک سکه، یک عدد شمع دان و چند عدد مهره تاریخی روز گذشته از سوی حسنا جلیل معین پالیسی و استراتیژی وزارت امورداخله طی محفلی که در آن وزیر اطلاعات و فرهنگ، معین فرهنگی آن وزارت، نماینده سازمان یونسکو و برخی از اعضای نهادهای ملی و بین المللی حضور داشتند، به وزارت اطلاعات و فرهنگ تسلیم داده شد.

وزارت داخله افزوده است که این مجمسه در برج سرطان سال گذشته (۱۳۹۷) از سوی پولیس مبارزه مبارزه با جرایم سنگین وزارت امورداخله از نزد یک قاچاقبر آثار باستانی از شهر کابل کشف و ضبط شده بود.

این درحالی است که در نمایشگاه که برای دو روز در شهر بیجینگ چین برگزار گردید، ۲۳۱ اثر باستانی افغانستان به نمایش گذاشته شد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا