رویدادهای داخلی

غنی: مرحله دوم پروژه مدیریت دریای کابل فوری آغاز شود

افغان رادیو، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، به وزارت‌های انرژی و آب، ترانسپورت، شهرسازی و اراضی و شهرداری کابل دستور داده است که مرحله دوم پروژه مدیریت دریای کابل را به صورت فوری آغاز کنند.

بر اساس یک خبرنامه ریاست جمهوری، آقای غنی روز دوشنبه، ۳۰ ثور، در نشستی در پیوند به تعقیب کارهای پروژه مدیریت دریای کابل گفته است که مرحله تعیین، تثبیت و تصفیه حریم دریای کابل و دیزاین ساحه آن به خاطر مدیریت دریای کابل مهم است، اما نیاز است که مراحل بعدی آن به صورت فوری آغاز شود.

به نقل از خبرنامه، مسوولان وزارت‌های انرژی و آب، ترانسپورت، شهرسازی و اراضی و شهرداری کابل در نشست روز دوشنبه گزارش داده‌اند که کار هایدرولوژی و توپوگرافی دریای کابل، سروی و دیزاین ۱۶ پل در مسیر این دریا تکمیل شده است.

از سویی هم، رییس جمهور غنی به مسوولان این نهادها گفته است که نیاز است تا هم‌آهنگی بیش‌تر در راستای تطبیق پروژه مدیریت دریای کابل میان ادارات مربوطه به وجود بیاید و روند گزارش‌دهی از کارکردها نیز به صورت هفته‌وار تنظیم شود. رییس جمهور غنی مراحل بعدی پروژه مدیریت دریای کابل را نیازمند پلان و برنامه واضح توصیف کرده و از مسوولان اداره‌های مربوطه خواسته است که پس از نهایی‌سازی برنامه بازسازی دریای کابل، مردم را در جریان قرار دهند.

به نقل از خبرنامه، یکی از خواست‌هایی که از سوی رییس جمهور در نشست دوشنبه مطرح شده است، ساخت بندها در سرچشمه‌های دریای کابل بوده است. او هم‌چنان تأکید کرده است که برای ایجاد هم‌آهنگی و مدیریت بهتر پروژه دریای کابل، والی این ولایت از روند اجرای این پروژه مدیریت و نظارت کند.

محمداشرف غنی، حدود یک ماه پیش پس از بارش شدید باران و بالا‌آمدن آب دریای کابل ناشی از آن، وعده داده بوده که حریم غصب شده دریای کابل را تصفیه می‌کند. به دلیل بالا‌‌آمدن آب دریا، به شماری از خانه‌های دو طرف دریای کابل زیان وارد شده بود. بر اساس معلومات وزارت دولت در امور مبارزه با حوادث، در نتیجه سیلاب‌هایی که در اواخر ماه حمل در کابل به وقوع پیوست، حدود ۱۳۰ خانه رهایشی در کابل به صورت کلی یا قسمی تخریب شده بود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا