رویدادهای داخلی

اتمر: ادامه کار غنی پس از اول جوزا به نفع ثبات کشور نیست

افغان رادیو، کابل: شورای نامزدان ریاست جمهوری یک‌بار دیگر بر پایان قانونی کار حکومت وحدت ملی و رییس جمهور غنی در اول جوزا تأکید کرده و از رهبران حکومت خواستند تا دو روز دیگر از قدرت کنار بروند و یا هم از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری انصراف بدهند. این نامزدان هشدار دادند که اصرار رهبران حکومت بر تدوام کارشان پس از اول جوزا، کشور را با بی‌ثباتی حتمی روبه‌رو می‌کند.

شورای نامزدان ریاست جمهوری که متشکل از ۱۲ دسته انتخاباتی است، امروز دوشنبه، ۳۰ ثور، در یک نشست خبری بار دیگر بر ایجاد حکومت سرپرست تأکید کرد‌. این شورا هشدار داد که در صورت ادامه کار حکومت، از همه‌ی گزینه‌های قانونی برای اعمال فشار بر رییس جمهور و همکارانش به هدف کنار رفتن از قدرت کار خواهند گرفت.

محمد‌حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی و رییس دسته انتخاباتی صلح و اعتدال، در این نشست، اول جوزا را یک روز مهم برای قانونی اساسی و روز امتحان برای رییس جمهوری غنی توصیف کرد. به گفته او، در صورتی که رییس جمهور از قدرت کنار نرود، نشان می‌دهد که تعهدی به قانون اساسی ندارد. او در عین تأکید کرد که رییس جمهور غنی در امر برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه، اعتماد خود را نزد مردم و جهت‌های سیاسی از دست داده است و به همین دلیل برای برگزاری انتخابات شفاف و سراسری باید از قدرت کنار برود. حنیف اتمر از دوبار تأخیر انتخابات ریاست جمهوری و جنجالی شدن انتخابات پارلمانی سال گذشته به عنوان دلیل‌های عدم اعتماد مردم نسبت به صداقت رییس جمهور غنی در برگزاری انتخابات نام‌برد و افزود که احتمال به تأخیر افتادن انتخابات ریاست جمهوری برای بار سوم نیز وجود دارد.

این متحد پیشین رییس جمهور غنی، حکومت را متهم کرد که با فشار رأی دادگاه عالی را برای تداوم کارش گرفته است. حنیف اتمر هم‌چنان گفت که صلاحیت تفسیر قانون اساسی از مسوولیت‌های کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی است. به گفته او، براساس حکم قانون اساسی، کار رییس جمهوری تنها زمانی تمدید می‌شود که کشور در حالت اضطرار قرار داشته باشد.

 این نامزد انتخابات ریاست جمهوری حکومت را از موانع اصلی گفت‌وگوهای صلح عنوان کرد و گفت که حکومت مانع برگزاری نشست بین‌الافغانی دوحه شد. او هم‌چنین حکومت را متهم کرد که می‌خواهد پروسه صلح را تا بعد از انتخابات به تأخیر بیاندازد.

محمدابراهیم الکوزی، از دیگر نامزدان انتخابات ریاست جمهوری است. او در این نشست به رییس جمهور غنی هشدار داد که دوام یک‌روزه کار او را پس از اول جواز نخواهد پذیرفت.

بر اساس ماده شصت‌ویکم قانون اساسی، وظیفه رییس جمهور در اول جوزای سال پنجم پس از برگزاری انتخابات پایان می‌یابد. این انتخابات برگزار نشده است و حکومت به دوام کارش تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تأکید دارد، اما رقیبان رییس جمهور غنی در انتخابات پیش‌رو بر پایان کار او اصرار می‌ورزند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا