رویدادهای داخلی

یک مقام عربستان: به دنبال جنگ در منطقه نیستیم

در پی افزایش تنش‌ها در منطقه خاورمیانه یک مقام عربستان سعودی اعلام کرده است که ریاض به دنبال جنگ در منطقه نیست.

عادل جبیر، وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودی، گفته است که کشورش هر کاری که بتواند انجام می‌دهد تا از وقوع جنگ در منطقه جلوگیری شود. او همزمان تأکید کرده است که اگر طرف دیگر جنگ را انتخاب کند، ریاض با تمام قوا و عزم راسخ به آن پاسخ خواهد داد.

خبرگزاری رویترز به نقل از این مقام عربستانی گزارش داده است که «ریاض خواستار صلح و ثبات در منطقه است، اما در صورت ادامه حمله ایران، بی‌تفاوت نخواهد بود.» در این گزارش جزئیاتی در باره آن‌چه حمله ایران خوانده شده است، ارایه نشده است.

وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودی در حالی این اظهارات را طی یک کنفرانس خبری مطرح کرده است که اخیراً تنش‌ها در خاورمیانه بالا گرفته است. امریکا برای مهار آن‌چه تهدیدات ایران از سوی این کشور خوانده شده است، در حال استقرار کشتی جنگ، بمب‌افکن و سرباز در این منطقه است. از جانب دیگر، موج تازه‌ای از اتهامات علیه رژیم ایران در پیوند به «حملات خراب‌کارانه» ۲۲ ثور به چهار نفت‌کش در امارات به راه افتاده است.

مقامات امریکایی گفته‌اند که احتمالاً در این حملات دولت ایران نقش داشته است. اسناد محرمانه یک شرکت بیمه در ناروی نیز از احتمال دست داشتن سپاه پاسداران ایران در حملا خراب‌کارانه به چهار نفت‌کش در بندر فجیره در آب‌های امارات متحده عربی حکایت دارد. ایران پیشتر ضمن ابراز تأسف نسبت به این حملات، خواستار روشن شدن تمامی ابعاد آن شده بود.

در ۲۲ ثور چهار نفت‌کش در بندر فجیره هدف حملات خراب‌کاران قرار گرفت. یکی از این نفت‌کش‌ها متعلق به ناروی و یکی دیگر مربوط به امارات است. ریاض گفته است که دو نفت‌کش از این چهار نفت‌کش متعلق به عربستان سعودی بوده است.

حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن گفته‌اند که نفت‌کش‌ها در بندر فجیره توسط آن‌ها هدف حمله قرار گرفته است. گفته شده است که بقایای انفجار در این نفت‌کش‌ها مشابهت بسیار با قایق‌هایی دارد که دولت ایران قبلاً در اختیار حوثی‌های یمن قرار داده است. این قایق‌ها از راه دور کنترل می‌شود. حوثی‌ها خبر احتمال دست داشتن ایران در این حملات را تکذیب کرده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا