رویدادهای داخلی

یوناما: صلاحیت تصمیم‌گیری از کمیسیون انتخابات است

افغان رادیو، کابل: تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است که کمیسیون مستقل انتخابات صلاحیت تصمیم‌گیری در مورد برگزاری هم‌زمان چند انتخابات را دارد.

او این سخنان را در حالی مطرح کرده است که شماری از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات گفته‌اند که الیس ویلز، معاون وزارت خارجه‌ی امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی در دیدارش با آن‌ها، روی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به صورت جداگانه تأکید کرده است. الیس ویلز هفته گذشته برای اشتراک در مراسم گشایش «بازنگری کمک‌های ملکی امریکا»، به افغانستان آمد. او با رهبران حکومت وحدت ملی و اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی دیدار و روی برگزاری انتخابات به موقع، شفاف و با اعتبار تأکید کرد.

 با این حال، آقای یاماموتو در دیدار با اعضای کمیسیون مستقل انتخابات بر برگزاری انتخابات معتبر و بدون تأخیر تأکید کرده است. دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما در یک رشته توییت‌ نوشته است که این دیدار روز یک‌شنبه‌، بیست‌ونهم ثور انجام شده است و در آن یاماماتو ضمن تأکید بر برگزاری به موقع انتخابات، مشورت داده است که با توجه به زمان کمی که به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده، به واقع‌نگری و تمرکز بیش‌تر روی برگزاری انتخابات به موقع از سوی همه طرف‌ها نیاز است.

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری همراه با انتخابات پارلمانی ولایت غزنی و انتخابات شوراهای ولایتی در ششم میزان برگزار شود. هر چند شماری از رسانه‌ها گزارش کرده‌اند که نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در دیدار با اعضای کمیسیون مستقل انتخابات خواهان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به صورت مستقل شده است.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد اما تأکید کرده است که کمیسیون مستقل انتخابات می‌تواند در این مورد تصمیم بگیرد که چند انتخابات را به صورت هم‌زمان برگزار می‌کند.

با این حال، یوناما تأکید کرده است که به مشورت‌های فنی خود با کمیسیون مستقل انتخابات ادامه می‌دهد و به تصمیم‌های این کمیسیون احترام می‌گذارد.

نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد در افغانستان از همه طرف‌ها خواسته است که برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری معتبر و به‌موقع به صورت مشترک کار کنند تا به این ترتیب مردم بر اساس حکم قانون اساسی از حق اشتراک در انتخابات به موقع برخوردار شوند.

با این حال، رحیمه ظریفی از کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که تاکنون هیچ گونه تصمیمی در مورد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به صورت جداگانه گرفته نشده است. او هم‌چنان گفت که کمیسیون مستقل انتخابات با نماینده‌گان سازمان ملل متحد در مورد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بحث کرده است و مشورت آنان را در این مورد گرفته است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا