رویدادهای داخلی

طرح افزایش امتیازات معلمان؛ به هر معلم روزانه۸۰افغانی کرایه موتر داده می‌شود

افغان رادیو، کابل: وزارت معارف طرح افزایش امتیازات و معاش معلمان را برای تصویب به ریاست جمهوری فرستاده است. بر اساس این طرح، قرار است که به هر معلم در سراسر کشور روزانه ۸۰ افغانی به عنوان کرایه موتر در نظر گرفته شود. 

نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف، روز یک‌شنبه، ۲۹ ثور به افغان رادیو گفت که در طرح معاش و امتیاز معلمان مانند دیگر کارمندان دستگاه خدمات ملکی در نظر گرفته شده و به ریاست جمهوری فرستاده شده است. 

خانم نزهت افزود با توجه به شکایت معلمان در طرح افزایش معاشات و امتیازات معلمان روی چهار بخش تمرکز شده است. به گفته نزهت، بخش اول مربوط به افزایش معاش معلمان در چارچوب برنامه معاش کارمندان خدمات ملکی می‌شود. بخش دومی که به گفته سخنگوی وزارت معارف روی آن در طرح افزایش امتیازات معلمان تمرکز شده است، پرداخت ۸۰ افغانی به عنوان هزینه رفت‌وآمد معلمان است که مانند دیگر کارمندان خدمات ملکی به آن‌ها پرداخت خواهد شد.

هم‌چنان طرح اجرای امتیازات منطقه‌ای، بخشی از طرح افزایش امتیازات معلمان است. بر اساس آن، معلمانی که در مناطق دوردست گماشته می‌شوند، برای‌شان معاش اضافی در نظر گرفته خواهد شد. در این طرح افزایش امتیازات مسلکی نیز در نظر گرفته شده است. بر بنیاد آن، در هر ماه برای معلمان فارغ صنف دوازدهم ۵۰۰ افغانی و برای معلمان چهارده‌پاس یک هزار افغانی پرداخت خواهد شد.

نوریه نزهت گفت که در گذشته معلمان لیسانس دو هزار افغانی را زیر عنوان امتیاز مسلکی دریافت می‌کردند و در طرح جدید به همین مقدار بسنده شده است.  

وزارت معارف در حالی این طرح را به ریاست جمهوری برای منظوری می‌فرستد که معلمان همواره از آن‌چه نبود امتیاز و ناکافی بودن معاش‌شان می‌خواندند، اعتراض و شکایت دارند. به تازه‌گی معلمان در ولایت هرات دست به اعتصاب کاری زده‌اند. افزایش معاش، پرداخت حقوق دولتی، اجرا شدن سیستم رتب و قدم و در اختیار قرار دادن زمین‌های‌شان در شهرک معلمان از مهم‌ترین خواسته‌های معلمان معترض است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا