رویدادهای داخلی

صنعت‌کاران: رییس جمهور وعده می‌دهد، وزیران عملی نمی‌کنند

دیروز در ارگ از «هفته‌ی صنعت» تجلیل شد. رییس جمهور غنی، در سخنرانی‌اش تأکید کرد که حکومت حامی صنعت‌کاران و کارآفرینان است و این قشر، شرکای انکشاف اقتصادی حکومت هستند. با این حال، شماری از صنعت‌کاران می‌گویند که رییس جمهور غنی، ظاهراً از کارآفرینی و رشد صنایع حمایت می‌کند، اما زیردستان و وزیرانش به دستورها و وعده‌های او در این راستا عمل نمی‌کنند.

محمدهاشم غزنی‌وال، رییس انجمن فابریکه‌های تولیدی آرد، می‌گوید که رییس جمهور غنی می‌خواهد که برای رشد صنعت و اقتصاد، اقداماتی روی دست بگیرد، اما در سطوح پایین‌تر از ارگ، هیچ وزارتی به رشد و حمایت از صنعت، توجه نمی‌کند. آقای غزنی‌وال می‌افزاید که مسوولان حکومت، بر علاوه‌ی این‌که بر از رشد صنعت حمایت نمی‌کنند، مشکل‌آفرین نیز می‌شوند. رییس انجمن فابریکه‌های تولیدی آرد ادامه می‌دهد که شورای اقتصادی، کارشیوه‌ی حمایت از فابریکه‌های آرد را در پرنسیب تصویب کرده، اما هیچ وزارت در این بخش، پاسخ‌گو نبوده است.

به گفته‌ی صنعت‌کاران، رشد صنعت در کشور با چالش‌های بنیادین داخلی و خارجی روبه‌رو است. آقای غزنی‌وال می‌گوید که واردات کالای کشورهای همسایه، این کشورها را همواره وادار به قیمت‌شکنی، وارد کردن کالا با کیفیت بد و کمیت زیاد کرده است. این عوامل باعث می‌شود که صنایع داخلی کشور، به انزوا و حتا به شکست کشانیده شود. آقای غزنی‌وال، کاهش نرخ پول داخلی در برابر پول خارجی را نیز از دیگر عوامل ورشکست شدن کارآفرینی در بخش صنعت عنوان می‌کند.

۹۵ درصد فابریکه‌های آرد غیرفعال‌اند

رییس انجمن فابریکه‌های تولیدی آرد، می‌گوید که در سراسر کشور حدود ۲۰۰ فابریکه‌ی آرد، موجود است و دو تا ۳۰۰ میلیون دالر در این بخش، سرمایه‌گذاری شده است. اما از این میان، در پنج-شش سال گذشته، تنها پنج درصد این فابریکه‌ها که شمار اندکی می‌شوند، فعالیت دارند. فابریکه‌های غیرفعال، اکنون در بخش‌های مختلف کشور، با ماشین‌آلات‌شان سوت‌وکور باقی مانده‌اند و سرمایه‌گذاران، میلیون‌ها دالر از این ناحیه، زیان می‌بینند.

 فابریکه‌هایی هم که فعالیت می‌کنند، در ولایت‌های هرات، کابل و بلخ، کوچک‌اند و تولیدات اندک دارند. آقای غزنی‌وال می‌افزاید که اگر حکومت واردات آرد از بیرون را متوقف و از صنعت داخلی حمایت کند، تمام فابریک‌های تولیدی آرد کشور، ظرفیت تولید ۳۰ میلیون تٌن آرد در سال را دارند. رییس انجمن فابریکه‌های تولیدی آرد می‌گوید که تقاضای سالانه‌ی بازار آرد، حدود شش میلیون تن است، اما تنها دو میلیون تن وارد و چهار میلیون دیگر، از منابع داخلی تمویل می‌شود.

قیمت‌شکنی کشورهای همسایه

کارکنان در بخش صنعت، می‌گویند که کشورهای همسایه به «دلایل سیاسی» قیمت‌شکنی می‌کنند و مانع رشد صنعت داخلی افغانستان می‌شوند. آقای غزنی‌وال می‌گوید که اگر حکومت مانع این کار شود و دو میلیون تن آرد از خارج وارد نشود، سالانه حدود ۷۵۰ میلیون دالر، در اقتصاد داخلی کشور به چرخش می‌آید.

در همین حال، محمدکریم عظیمی، رییس هیأت عامل انجمن صنایع افغانستان، می‌گوید که کشورهای همسایه، اخیراً به ویژه ایران، به گونه‌ی سرسام‌آوری به افغانستان کالا صادر می‌کنند و در کاهش رشد صنعت داخلی نقش دارند. در کنار این‌ها، به گفته‌ی آقای عظیمی، نبود امنیت، نبود زمین کافی برای ایجاد فابریکه‌ها و نبود حمایت‌های لازم مالی از دیگر چالش‌های فراراه رشد صنعت شمرده می‌شود. رییس هیأت عامل انجمن صنایع افغانستان نیز تأیید می‌کند که در سطوح پایین حکومت، حمایت از کارآفرینی در راستای رشد صنعت، به صفر تقرّب می‌کند.

«به فکر فقیران هم باشید»

در همین حال اما، شماری از باشنده‌گان فقیر کشور آرد وارداتی را نسبت به آردی که از سوی فابریکه‌های داخلی تولید می‌شود، ارزان و با‌کیفیت می‌دانند و می‌گویند که نباید مانعی بر واردات آرد وضع شود، ‌بل باید کیفیت و قیمت آرد داخلی مناسب به وضعیت فقیران باشد.

محمود باشنده‌ی ولایت کندز که در یکی از مکتب‌های خصوصی معلم است و ماهانه فقط  شش هزار افغانی معاش دارد، می‌گوید: «من هر بار آردی را که از قزاقستان وارد می‌شود، می‌خرم و مصرف می‌کنیم، هم از لحاظ غذایی قوی است، هم با برکت است و هم بیش از آردهای داخلی، نان می‌دهد. من دوست دارم از تولید وطن استفاده کنم، اما به این معنا نیست که نیمی از دست‌مزدم را به جای این‌که به فرزندانم آرد بخرم به جیب صنعت‌کاران بریزم.»

«در سال ۹۷، هفت درصد رشد صنعتی داشتیم»

هم‌زمان با آن‌که کارکنان در بخش صنعت، از چالش‌های فراوان و کم شدن رونق بازار صنایع سخن می‌زنند، مسوولان اتاق صنایع و معادن می‌گویند که در سال گذشته، صنعت کشور حدود هفت درصد رشد داشت و در نظر دارند این رقم را امسال، به ۱۵ درصد ارتقا بدهند.

شیرباز کمین‌زاده، رییس اتاق صنایع و معادن، می‌گوید که مسایل قیمت‌شکنی کشورهای همسایه، قاچاق و نبود تعرفه‌های حمایتی، از چالش‌های عمده‌ی رشد صنعت در کشور است. آقای کمین‌زاده می‌افزاید که حکومت، باید یک چارچوب واضح و مشخص، برای رشد صنعت در کشور تهیه کند.

آقای کمین‌زاده ادامه می‌دهد که در سال پیش، افغانستان به ارزش یک میلیون دالر در بخش صنعت، صادرات داشت.

«کارآفرینان، شرکای انکشاف اقتصادی حکومت‌اند»

رییس جمهور غنی،‌ دیروز، شنبه، بیست‌وهشتم ثور، در مراسم تجلیل از هفته‌ی صنعت، گفت که دولت باید از مانع و طرز فکر سابقه بیرون شود و به شریک سکتور خصوصی و صنعت‌کاران بدل شود. آقای غنی افزود که شریکان واقعی و درازمدت دولت سکتور خصوصی و صنعت‌کاران هستند.

رییس حکومت وحدت ملی، اضافه کرد که محیط سرمایه‌گذاری در چهار‌و‌نیم سال گذشته کاملاً تغییر کرده و اعتماد و احترام متقابل میان سکتور خصوصی و دولت ایجاد شده است. وی هم‌چنان به حمایت و هم‌کاری حکومت در راستای امنیت، پایین آوردن قیمت برق، تجدید نظر در تعرفه‌ها و توزیع زمین در پارک‌های صنعتی جهت رشد صنعت، تأکید کرد.

در کنار این، اجمل احمدی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت، در این مراسم گفت که این وزارت به خاطر رشد صنعت روی بهبود وضعیت تجارت، بدل ساختن افغانستان از کشور واردکننده به صادرکننده، انکشاف زیربناها و ایجاد پالیسی‌ها تمرکز دارد. آقای احمدی افزود که وزارت صنعت و تجارت، تلاش می‌کند که صادرات کشور، امسال از یک میلیارد دالر به دو ملیارد دالر، افزایش یابد.

بر اساس اطلاعات اتاق صنایع و معادن، در حال حاضر حدود ۳۲۰۰ فابریکه در بخش‌های مختلف، در کشور فعالیت دارند. حدود ۲۸۰ هزار تن در این فابریکه‌ها، مشغول کار اند. در کنار این، ۸۰۰ هزار کارگر دیگر، در بخش صنایع دستی و کارگاه‌ها کار می‌کنند.  

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا