رویدادهای داخلی

رییس مجلس انتخاب شد

در دومین دور انتخابات ریاست مجلس نماینده‌گان ۲۴۷ نماینده حاضر بودند. برای انتخاب رییس مجلس به ۱۲۴ رأی نیاز بود که رحمانی توانست ۱۲۳ رأی به دست آورد. رقیب او، کمال‌ناصر اصولی، تنها ۵۵ رأی اعضای حاضر مجلس را کسب کرد. در این انتخابات ۵۳ رأی باطل اعلام شد. ۱۳ رأی دیگر نیز سفید بود.


خلیل اسیر

میررحمان رحمانی، نماینده مردم پروان، رییس مجلس نماینده‌گان شد. رحمانی در دومین دور انتخابات ریاست مجلس، رأی ۱۲۳ نماینده از مجموع ۲۴۷ نماینده حاضر در مجلس را به دست آورد. رقیب او در این دور کمال‌ناصر اصولی، نماینده مردم خوست، بود.

دور اول انتخابات ریاست مجلس نماینده‌گان روز پنج‌شنبه هفته گذشته برگزار شده بود. در این دور چهار نامزد با هم رقابت کردند، اما هیچ یک از آن‌ها رأی «۵۰ ۱» را به دست نیاورد.

مطابق ماده هشتم اصول وظایف داخلی مجلس نماینده‌گان، انتخابات ریاست این مجلس به دور دوم کشیده شد. در این دور که روز شنبه، ۲۸ ثور برگزار شد، تنها میررحمان رحمانی و کمال‌ناصر اصولی که بیش‌ترین رأی را در دور اول به دست آورده بودند، با هم رقابت کردند.

در دومین دور انتخابات ریاست مجلس نماینده‌گان ۲۴۷ نماینده حاضر بودند. برای انتخاب رییس مجلس به ۱۲۴ رأی نیاز بود که رحمانی توانست ۱۲۳ رأی به دست آورد. رقیب او، کمال‌ناصر اصولی، تنها ۵۵ رأی اعضای حاضر مجلس را کسب کرد. در این انتخابات ۵۳ رأی باطل اعلام شد. ۱۳ رأی دیگر نیز سفید بود. هم‌چنان ۳ رأی در این دور ناپدید اعلام شده است. به این ترتیب، عطامحمد دهقان‌پور، رییس موقت مجلس، در پایان اعلام کرد که میررحمان رحمانی با کسب ۱۲۳ رأی برای یک دوره تقنینی رییس مجلس انتخاب شده است.

اما کمال‌ ناصر اصولی می‌گوید که او رحمانی را به حیث رییس مجلس قبول ندارد؛ زیرا او نتوانسته است رای «۵۰ ۱» را تکمیل کند. او هم‌چنان رقیب خود را به توزیع پول درمیان نماینده‌گان متهم کرد. اصولی هشدار داد در صورتی که میر رحمان رحمانی رییس مجلس تلقی شود او نیز خود را رییس مجلس خواهد خواند. اصولی تاکید کرد که برای تعیین رییس مجلس نماینده‌گان باید انتخابات مجدد برگزار شود.

میررحمان رحمانی در سال ۱۳۴۱ در ولسوالی بگرام پروان به دنیا آمده است. این دومین بار است که رحمانی با رأی مردم پروان وارد مجلس نماینده‌گان شده است. او در رشته نظامی در روسیه تحصیل و تا رتبه جنرالی در صفوف ارتش کشور فعالیت کرده است. رحمانی در کنار این مصروف فعالیت‌های تجاری نیز است.

اجمل رحمانی، پسر میررحمان رحمانی نیز در مجلس نماینده‌گان عضویت دارد. او در نتیجه انتخابات میزان پارسال از کابل به این مجلس راه یافته است.

پس از انتخاب رییس مجلس نماینده‌گان، نوبت به انتخاب معاونان و دبیران این مجلس می‌رسد. مجلس نماینده‌گان دارای دو معاون و دو دبیر است. معاونان و دبیران مجلس برای یک دوره یک‌ساله انتخاب می‌شوند.

انتخابات ریاست مجلس نماینده‌گان با بی‌نظمی‌هایی نیز همراه بود؛ چنان‌که رییس موقت مجلس بارها به اعضای این نهاد گوش‌زد کرد که آرامش شان را در جلسه حفظ کنند.

دهقان‌پور از جانب دیگر از «معامله» در صحن مجلس انتقاد کرد. او خطاب به نماینده‌گان گفت: «این چه حال است؟ به لحاظ خدا در روز روشن معامله می‌کنید؟»

انتخابات ریاست مجلس نماینده‌گان همواره با جنجال‌هایی همراه است. در سال ۱۳۸۹ یک ماه زمان صرف شد تا رییس مجلس نماینده‌گان انتخاب شد. هم‌چنان پیش از این، معاونان و دبیران مجلس نیز پس از جنجال‌های بسیار برگزیده شده‌اند. این افراد با اکثریت آرای اعضای حاضر مجلس نماینده‌گان برای یک دوره یک‌ساله انتخاب می‌شوند. با این حال، دیده شود که این بار هیأت اداری مجلس نماینده‌گان چه زمانی برگزیده خواهند شد.

دور هفدهم شورای ملی در ششم ثور گشایش یافت. رییس و هیأت اداری مجلس سنا در نخستین روزهای پس از گشایش این شورا انتخاب شدند. مجلس نماینده‌گان اما به دلیل تأخیر در اعلام نتایج انتخابات حوزه‌های کابل و پکتیا دیرتر به کارش آغاز کرد. هژده روز پس از گشایش شورای ملی نتیجه انتخابات کابل اعلام شد. به دنبال آن مجلس نماینده‌گان به کارش آغاز کرد.

ریاست جمهوری مجلس نماینده‌گان جدید را جوان توصیف کرده است. غنی از این نهاد خواستار کار هم‌آهنگ برای ارایه خدمات بهتر به مردم شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا