رویدادهای داخلی

انگلا مرکل «ناسیونالیسم» را دشمن اروپا خواند

انگلا مرکل، نخست‌وزیر آلمان، ناسیونالیسم (ملی‌گرایی) را دشمن اتحادیه اروپا خوانده است. مرکل این موضوع را در زاگرب، پایتخت کرواسی، مطرح کرده است. به گفته او، پروژه اروپا «صلح، آزادی و رفاه» است و ناسیونالیسم دشمن این پروژه است.

انگلا مرکل این اظهارات را در حالی مطرح کرده است که قرار است تا یک هفته دیگر انتخابات پارلمان اروپا برگزار شود. احزاب ملی‌گرا و راست افراطی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در این انتخابات تلاش دارند تا کرسی‌های بیشتری را در پارلمان این اتحادیه به دست آورند. این احزاب ناسیونالیست ضمن مهاجرستیزی و اسلام‌ستیزی بر تضعیف قدرت اتحادیه اروپا و تقویت دولت‌های مرکزی تأکید دارند.

احزاب راست افراطی کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز شنبه در شهر میلان ایتالیا گیردهم آمده بودند. آن‌ها در این گردهمایی از برنامه‌های خود برای مقابله با ورود پناهجویان به اروپا و کاهش قدرت این اتحادیه یاد کردند.

همزمان با این، هزاران نفر از مخالفان احزاب راست افراطی در نزدیکی محل گردهمایی آن‌ها در شهر میلان تجمع کرده بودند. آن‌ها در شعارهای خود این احزاب را «فاشیست» خوانده‌اند و خواسته‌اند که این شهر را ترک کنند.

رادیو زمانه گزارش داده است که روز یک‌شنبه چندین گروه و حزب سیاسی، مردم را در شهرهای مختلف آلمان به تظاهرات علیه «ناسیونالیسم» دعوت کرده‌اند. بر پایه این گزارش، مرکل پیشتر از سیاستمداران اروپایی خواسته بود تا در برابر «راست افراطی» بایستند.

انتخابات پارلمانی اروپا در روزهای بین ۲۳ تا ۲۶ می برگزار می‌شود. نظرسنجی‌ها حاکی از احتمال افزایش سهم احزاب راست افراطی در این پارلمان است.  

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا