رویدادهای داخلی

طیاره‌ای که در یک‌ ماه ۳ بار حین پرواز خراب شده است

ده روز پیش با پرواز یکی از شرکت‌‌های داخلی از هرات به کابل می‌آمدم. طیاره پیش از پرواز خراب شد و گفتند بال آن مشکل دارد.

حدود یک ساعت منتظر ماندیم تا مشکل رفع شد. وقتی داخل طیاره منتظر مانده‌ بودیم، یک کارمند این شرکت گفت: «چند روز پیش نیز همین مشکل ایجاد شده بود.»

دیروز جمعه با همین طیاره و همین پرواز از کابل به سمت هرات حرکت کردیم. طیاره روی خط رنوی رفت، سرعت گرفت و همین که می‌خواست پرواز کند، نتوانست و با مشکل برخورد.

یک بانو اعتراض کرد که چرا اول چک‌‌‌ نمی‌کنید؟

مهمان‌دار گفت: «ما خو پشت خانه‌های‌تان نامدیم که بیاین د طیاره ما، شکر خدا کنین که د هوا همی مشکل پیش نامد.»

طیاره‌ای که با مشکل برخورد، بوئینگ Dash 500 737 نام دارد و کم‌تر از یک سال پیش توسط شرکت هوایی آریانا خریداری شده است. این طیاره در یک‌ ماه گذشته ۳ بار در آستانه پرواز یا حین پرواز با مشکل برخورده است.

شرکت هوانوردی آریانا این طیاره را به قیمت چهارونیم میلیون دالر خریداری کرده ‌است. در زمان خریداری این طیاره، محمد‌نادر عمر در این باره گفته بود: «به مقاصدی که آریانا پرواز می‌کند، یک طیاره مناسب است؛ هم از نگاه ظرفیت خود نظر به مارکت و هم از نگاه بعد فاصله‌‌ای که می‌تواند پرواز کند. دیگر این‌که ما قبلاً تجربۀ هم‌چنین طیارات را داشته‌ایم، از مدل چهارصد آن را. ضرورت به تریننگ اضافی به پیلوت‌ها و انجینرها نداریم.»

آقای عمر گفته بود: «ما توان خرید هواپیمای بوئینگ نو را که حدود ۷۰ الی ۸۰ میلیون دالر قیمت دارد، نداریم، بدین ملحوظ مجبور هستیم که هواپیمای استعمال شده را خریداری کنیم.»

کارمندان این شرکت می‌گویند که فشار زیادی را این طیاره تحمل می‌کند.

یک منبع که نخواست از او نامی برده شود، می‌گوید که همواره در مورد پروازهای این طیاره نگرانی وجود دارد و حتا اخیراً گفت‌وگوهایی در کابل نیز‌ صورت گرفته تا این طیاره دیگر در این مسیر پرواز نکند و یک طیاره نو برای مسیر هرات خریداری شود. برخی کارمندان این شرکت می‌گویند که این طیاره مطلقاً از رده خارج است.

اخیراً استندردهای هوایی تغییر یافته و در برخی از کشورها حتا پس از ۵ سال دیگر اجازه فعالیت به هواپیماها داده نمی‌شود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا