رویدادهای داخلی

خلیل‌زاد: برای برگزاری انتخابات شفاف برنامه‌ریزی شود

افغان رادیو، کابل: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان گفته است، صلحی که منجر به یافتن یک راه حل سیاسی برای پایان جنگ و حل معضل افغانستان شود، اولویت امریکا است، اما در کنار آن آماده‌گی برای برگزاری انتخابات نیز اتخاذ شود.

آقای خلیل‌زاد روز شنبه بیست‌وهشتم ثور در یک رشته توییت هم‌چنان تأکید کرده است، هم‌زمان با پیش‌برد گفت‌وگوهای صلح، برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری قابل اعتماد نیز برنامه‌ریزی شود.

نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، در این رشته توییت‌، اولویت کشورش را در خصوص مساله صلح و انتخابات توضیح داده و تأکید کرده است که این دو روند باید به صورت هم‌زمان به پیش‌ برده شود. او گفته است که مردم افغانستان صلح و پایان جنگ را می‌خواهند اما خواست برقراری صلح مردم را از حق اشتراک در انتخابات محروم نمی‌کند.

این در حالی است که الیس ویلز، معاون وزیر خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی که هفته گذشته برای اشتراک در مراسم گشایش «بازنگری کمک‌های ملکی امریکا»، به افغانستان آمده بود، در دیدار با رهبران حکومت وحدت ملی و اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی روی برگزاری انتخابات به موقع، شفاف و با اعتبار تأکید کرد.

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان سال جاری برگزار شود. در این انتخابات ۱۸ نفر به شمول سران حکومت وحدت ملی، برای تصدی کرسی ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده‌اند.

اخیراً با تشدید تلاش‌های صلح، نگرانی‌ها از به حاشیه رفتن انتخابات نیز مطرح شده است. اما خلیل‌زاد که تاکنون شش‌بار هیأت امریکایی را در گفت‌وگو با نماینده‌گان گروه طالبان رهبری کرده است، به این نگرانی‌ها پاسخ داده و خواهان اتخاذ آماده‌گی‌های لازم برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوی به موقع و معتبر شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا