رویدادهای داخلی

کنگره امریکا طرح پرداخت هزینه سفر هیأت طالبان را تأیید نکرد

افغان رادیو، کابل: مجلس نماینده‌گان امریکا با طرح پرداخت هزینه سفر و اقامت هیأت مذاکره‌کننده صلح طالبان که از سوی پنتاگون و یا وزارت دفاع این کشور پیش‌کش شده بود، مخالفت کرده است.

وزارت دفاع امریکا اعلام کرده است که هزینه تسهیل مذاکره میان هیأت دولت افغانستان و گروه طالبان را به دلیل مخالفت مجلس نماینده‌گان این کشور نمی‌پردازد. به گزارش رسانه‌ها، مجلس نماینده‌گان امریکا این طرح را که اوایل سال جاری میلادی مطرح شده بود، رد کرده است.

رسانه‌های امریکایی به نقل از سخنگوی یکی از نماینده‌گان کنگره امریکا، از مخالفت اعضای این کنگره با طرح پنتاگون خبر داده است. سخنگوی پیتر وسیکلوسکی، رییس کمیته دفاع مجلس نماینده‌گان امریکا، گفته است که وزارت دفاع این کشور از کنگره درخواست کرده بود که طرح پرداخت هزینه‌های سفر و بودوباش هیأت مذاکره‌کننده طالبان را تصویب کند. اما اعضای مجلس نماینده‌گان ضمن مخالفت با این طرح، آن را حمایت از یک گروه «تروریستی» عنوان کرده‌اند. او هم‌چنان گفته است که کنگره به دلیل حملات تهاجمی گروه طالبان بر نظامیان امریکایی و عدم به رسمیت شناختن حقوق زنان و دولت افغانستان، طرح پرداخت هزینه سفر هیأت گفت‌وگوکننده طالبان را رد کرده است.

این در حالی است که امریکا و گروه طالبان تاکنون شش بار به صورت رسمی باهم دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند. بیش‌تر این گفت‌وگوها در دوحه، پایتخت قطر جایی که دفتر سیاسی گروه طالبان قرار دارد، انجام شده است. در این گفت‌وگوها نماینده‌گانی از حکومت افغانستان حضور نداشته‌اند.

در آخرین مورد زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، گفته است که دو طرف به پیش‌رفت‌های پیوسته اما آهسته دست یافته‌اند. هم‌چنان گروه طالبان دور ششم مذاکرات را مثبت ارزیابی کرده است. ششمین دور گفت‌وگوی رسمی میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در یازدهم ماه ثور آغاز شد و در نزدهم همین ماه پایان یافت.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا