رویدادهای داخلی

نخستین دور انتخابات مجلس برای تعیین رییس بی نتیجه پایان یافت

افغان رادیو، کابل: اعضای مجلس نماینده‌گان موفق نشدند در نخستین دور انتخابات، رییس مجلس را با اکثریت آرا انتخاب کنند. در این دور انتخابات، هیچ یکی از نامزدان نتوانستند با کسب ۵۰ جمع یک رای سمت ریاست مجلس نماینده‌گان را از آن خود کنند.

در این دور انتخابات میررحمان رحمانی با ۷۵ رای و کمال‌ناصر اصولی با ۶۹ رای دو نامزد پیشتاز شناخته شده‌اند. میرویس یاسینی با ۵۹ رای و عمر نصیر مجددی با کسب هفت رای از فهرست نامزدان ریاست مجلس نماینده‌گان حذف شدند.

غلام‌حسین ناصری، عضو مجلس نمایندگان در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفت: «در دومین دور انتخابات قرار است آقای رحمانی و اصولی که دو نامزد پیشتاز اند، به رقابت بپردازند.» آقای ناصری هم‌چنان افزود، دور دوم انتخابات روز شنبه، بیست‌وهشتم ثور برگزار شود.

به گفته او در صورتی که در دور دوم انتخابات، هیچ یک از دو نامزد ۵۰ جمع یک رای را نتوانند به دست بیاورند، بر اساس اصول داخلی مجلس از فهرست نامزدان حذف و به جای آنان نامزدان دیگری رقابت خواهند کرد.

این در حالی است که مجلس نماینده‌‌گان امروز پنج‌‌شنبه، بیست و ششم ثور نشست فوق‌‌العاده‌ای را برای انتخاب هیات اداری، برگزار کرد، نشستی که بدون مشخص شدن رییس مجلس پایان یافت. از این پیش نیز انتخابات هیات اداری به ویژه انتخابات رییس، در دوره‌های گذشته شورای ملی همواره از موضوعات جنجالی بوده است.

انتخابات هیات اداری دور گذشته مجلس حدود یک ماه طول کشید و سرانجام عبدالرووف ابراهیمی ‌از نماینده‌گان بی‌طرف ازبیک به شکل علنی توسط نماینده‌گان به عنوان رییس مجلس برگزیده شد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا