رویدادهای داخلی

در انتخابات ریاست جمهوری از بایومتریک استفاده نمی‌شود

افغان رادیو، کابل: اسنادی که از سوی کمیسیون مستقل انتخابات به رسانه‌ها درز کرده، نشان می‌دهد انتخابات ریاست جمهوری بدون استفاده از دستگاه‌های انگشت‌نگاری برگزار خواهد شد. بر اساس این اسناد مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات تصمیم گرفته‌اند که در نام‌نویسی تقویتی انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای ولسوالی و انتخابات پارلمانی ولایت غزنی به ویژه در روز رای‌دهی از دستگاه‌های انگشت‌نگاری استفاده نخواهند کرد.

بر بنیاد فیصله‌نامه کمیسیون مستقل انتخابات که روز سه‌شنبه، بیست‌وچهارم ثور نهایی شده است، اعضای این کمیسیون تصمیم گرفته‌اند که تعدیلاتی که در بند دوم ماده نزدهم قانون انتخابات وارد شده است، قابل تطبیق نیست. این در حالی است که در بند دوم ماده نزدهم این قانون، روی استفاده از فن‌آوری انگشت‌نگاری در تمامی مراحل انتخابات تاکید شده است. در این فیصله‌نامه تأکید شده است: «ثبت‌‌نام تقویتی رأی‌دهندگان و ثبت‌نام رأی‌دهندگان در ولایت غزنی مطابق پلان، بدون ثبت مشخصات بایومتریک برای انتخابات پیش رو صورت گیرد.»

در این فیصله‌نامه کمیسیون مستقل انتخابات، هم‌چنان آمده است که فهرست رای‌دهنده‌گان انتخابات پارلمانی، بار دیگر مورد تایید و پس از اصلاحات، مورد استفاده قرار خواهد گرفت. این در حالی است که در اواخر ماه دلو سال گذشته، پس از فشار احزاب سیاسی برخی از مواد قانون انتخابات تعدیل شد. برگزاری انتخابات الکترونیک و استفاده از فناوری انگشت‌نگاری در تمامی مراحل انتخابات، از مواردی تعدیلی بود که از سوی رییس جمهور غنی توشیح شد.

از سویی دیگر، قرار بود ثبت‌نام تقویتی رأی‌دهنده‌گان انتخابات ریاست‌جمهوری، شوراهای ولسوالی و انتخابات پارلمانی ولایت غزنی امروز آغاز شود، اما این روند تا کنون آغاز نشده است. مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات نیز در این مورد حاضر به گفت‌وگو با رسانه‌ها نشده‌اند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا