رویدادهای داخلی

نماینده‌گان کابل و پکتیا ۱۹ روز پس از افتتاح پارلمان در ارگ سوگند وفاداری یاد کردند

افغان رادیو، کابل: نماینده‌گان جدید ولایت‌های کابل و پکتیا ۱۹ روز پس از افتتاح پارلمان، روز چهارشنبه، بیست‌وپنجم ثور در ارگ ریاست جمهوری سوگند وفاداری به قانون یاد کردند.

در مراسمی که به همین مناسبت در ارگ ریاست جمهوری برگزار شده بود، محمد‌اشرف غنی، رییس جمهور کشور در سخنانی اشتراک مردم در انتخابات پارلمانی را یک حماسه توصیف کرد و گفت که این مردم در برابر هیچ گونه تهدید و ترس سر خم نکردند و پیروزمندانه به پای صندوق‌های رأی رفتند. رییس جمهور غنی، از جانب دیگر، مدیریت انتخابات ۲۸ و ۲۹ میزان سال گذشته را یک فاجعه خواند و گفت که در تاریخ مردم‌سالاری‌ها پیشینه ندارد که نتیجه انتخابات ۷ ماه به درازا بکشد. او با اشاره به انتخابات پارلمانی ولایت غزنی گفت که نبود نماینده‌گان این ولایت در پارلمان یک خلا است. رییس جمهور از کمیسیون‌های انتخاباتی خواست که انتخابات پارلمانی غزنی را هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار کند.

محمداشرف غنی بار دیگر بر هم‌آهنگی میان سه قوه دولت تأکید کرد و گفت که پیش‌رفت افغانستان مشروط به کار مشترک سه قوه است. او هم‌چنان از نماینده‌گان دور هفدهم پارلمان خواست که روی قانون انتخابات کار کند تا از بروز فاجعه‌های احتمالی جلوگیری شود.

کمیسیون مستقل انتخابات نتایج نهایی ولایت پکتیا را دو روز پس از افتتاح پارلمان در نهم ثور و نتایج حوزه انتخاباتی کابل را هژده روز پس از گشایش مجلس نماینده‌گان در ۲۴ ثور اعلام کرد. دور هفدهم پارلمان در ششم ثور از سوی رییس جمهور غنی در غیاب نماینده‌گان کابل و پکتیا افتتاح شد.

در ولایت پکتیا، محمدابراهیم غشتلی، یاربازخان حمیدی، نصیب مقبل، سید‌حسن گردیزی و راضیه سعادت منگل افرادی‌اند که بیش‌ترین آرای مردم ولایت پکتیا را به دست آورده‌اند.

در کابل، اجمل رحمانی، عبدالقیوم خیرخواه، خان‌آقا رضایی، ملامحمدخان احمدی، فدامحمد الفت صالح، احمد‌جاوید جیحون، میرامان‌الله گذر، امیرگل شاهین، غلام‌حسین ناصری، رمضان بشردوست، سیدمحمد محمدی، الله‌گل مجاهد، خان‌محمد وردک، میرافغان صافی، نجیب‌الله ناصر، حبیب‌الرحمان سیاف، انورخان اوریاخیل، عبدالرازق استالفی، توفیق وحدت، زرگی حبیبی، محمدنعیم وردک، حفیظ‌الله جلیلی، عرفان‌الله عرفان، عبیدالله کلیمزی وردک، فاطمه نظری، نظیفه ذکی، شینکی کروخیل، مرسل نبی‌زاده، فوزیه ناصریار گلدره‌‌ای، روبینا جلالی، مریم سما، زهره نوروزی و پروین درانی بلندترین آرای حوزه انتخاباتی کابل را به دست آورده‌ و به این ترتیب به مجلس نماینده‌گان راه یافته‌اند.

بر اساس جدول زمان‌بندی کمیسیون مستقل انتخابات قرار بود نتایج ابتدایی حوزه کابل هم‌زمان با نتایج ابتدایی سایر حوزه‌های انتخاباتی در ۱۹ عقرب اعلام شود. افزون بر این قرار بود نتایج نهایی انتخابات پارلمانی تمامی حوزه‌های انتخاباتی در ۲۴ جدی سال گذشته خورشیدی اعلام شود، اما کمیسیون مستقل انتخابات این نتایج را با چهار ماه تأخیر از تاریخ ذکر شده، اعلام کرده است.

از سویی هم، قرار بود انتخابات برای گزینش هیأت اداری مجلس نماینده‌گان روز شنبه هفته جاری برگزار شود، اما شماری از نامزدان پیشتار حوزه انتخاباتی کابل مانع آن شدند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا