رویدادهای داخلی

نابغه افغانستانی بهترین فیلتر جهان را ساخت

موسی ظفر

شرکت شهزاد گل اولین فیلتر ساخت افغانستان را مقابل چشم خبرنگاران رونمایی کرد. آقای گل، بانی سیستم پُست جهانی و مدیر شرکت گل، در این کنفرانس خبری گفت که شرکت وی با سابقه چند میلیون ساله در عرصه پُسته‌رسانی و فیلترنگ، یک فیلتر جدید ساخته است که سوراخ سوراخ است. وی گفت که با این فیلتر اکنون دولت افغانستان قادر است روزانه شصت‌هزار لیتر «فیض‌بوک» را به‌طور فجیع فیلتر کند و جان شهروندان این کشور را نجات دهد.

مارک ذاکربرگ، مدیرعامل شرکت «فیض‌بوک» که در وقت نشر این خبر در نظارت‌خانه پولیس در شهر گوای هند بسر می‌برد گفته است که شرکت وی از ابتکار آقای گل شدیداً خساره‌مند خواهد شد. وی در حساب یوتیوب خود ویدئو نشر کرده که در آن خطاب به آقای گل می‌گوید، «لطفاً این کار را نکنید. من شش سر عیال دارم. زن و بچه دارم. از گرسنگی می‌میریم.»

آقای ذاکربرگ در همین ویدئو پیشنهادهای بزرگی به شرکت گل داده است. وی در یک قسمتی از ویدئو می‌گوید، «شما اگر از این فیلتر استفاده نکنید، من برای شما فیلتر‌های دیگر می‌فرستیم که با آن‌ها می‌توانید مرز‌های کشور خود را فیلتر کنید و نگذارید تروریستان و قاچاقبران مواد مخدر آزادانه رفت‌وآمد کنند. فیلتری می‌فرستیم که بااستفاده از آن می‌توانید سیم‌کارت‌های غیرقانونی را از روی بازار جمع‌آوری کنید، اترا را پیدا کنید، ده درصد مالیات دزدی‌شده را پیدا کنید، کسانی را که مقابل وزارت شما شاش می‌کنند و شما از کلکین وزارت می‌بینید اصلاح کنید، آب‌های آلوده کشور را پاک کنید، تیل بی‌کیفیت و ذغال سنگ خام که هوای کشور شما را آلوده می‌کند تصفیه کنید، کود انسانی را که روی کُرد گندنه می‌ریزید پروسس کنید و گوشت‌ الاغ را که در قصابی‌های کشور شما فروخته می‌شود شناسایی کنید.»

شرکت گل تا هنوز به سخنان آقای ذاکربرگ واکنش رسمی نشان نداده، اما در واکنش غیررسمی خود گفته است که آقای ذاکربرگ در این ویدئو کلتور افغانستان را ریشخند نموده و به دست‌آوردهای آقای غنی تاخته است. آقای گل در یک جلسه خودمانی گفته است که مسئله شاش در مقابل وزارت وی هیچ ربطی به موضوع ندارد و آقای ذاکربرگ نباید در باره کلتور مردم افغانستان اظهار نظر می‌کرد. وی هم‌چنین به دوستان نزدیک خود گفته است، «ده درصد مالیات دزدی‌شده را خود ما می‌فهمیم که کجاست. مسئله سیم‌کارت‌ها هم حل شده و فعلاً هیچ سیمکارتی در روی بازار فروخته نمی‌شود، همه‌اش در پشت بازار فروخته می‌شوند. رفت‌و‌آمد آزادانه و غیرقانونی تروریستان از مرز نیز حل شده. حالا همه تروریستان پاسپورت دارند و به صورت کاملاً قانونی از راه قطر و مسکو وارد کشور می‌شوند.»

بیل گیتس، مالک شرکت مایکروسافت و یکی از انسان‌های خیراندیش از دو طرف خواسته است تا خونسردی‌شان را حفظ نموده و فضا را بیش‌تر از این آلوده نکنند. بیل گیتس راه‌حل جدیدی پیشنهاد کرده و گفته است برای این‌که دو طرف متضرر نشوند، او حاضر است فیلتر آقای گل را به قیمت بالا بخرد و بجایش به دولت افغانستان بیست‌وهفت هزار جوجه مرغ بدهد. تحلیل‌گران بدین باور اند که اگر بیل گیتس جوجه مرغ را با گوسفند جایگزین کند، احتمال این‌که آقای گل به معامله تن دهد زیاد است.

کارشناسان اقتصادی رویارویی شرکت گل با «فیض‌بوک» را خطرناک‌ترین رویارویی اقتصادی جهان، پس از جنگ تجارتی آمریکا و چین خوانده و هشدار داده‌اند که اگر این مجادله ادامه یابد، جهان شاهد تغییرات اقلیمی بیش‌تر خواهد بود. پس از انتشار ویدئوی آقای گل و آقای ذاکربرگ، بازار نیویورک در آمریکا، بازار سنگاپور در آسیا و بازار کوچه مرغ‌ها در کابل در پایین‌ترین سطح خود سقوط کردند.  

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا