رویدادهای داخلی

شرکت برشنا هر روز نام یک «قرض‌دار» را فاش می‌کند

عبدالاحمد حسینی

شرکت برشنا با راه‌اندازی کمپینی تحت نام «افشای نام زورمندان» قصد دارد نام آن دسته از مشترکانش را فاش کند که پول این شرکت را نپرداخته‌اند. به گفته شرکت برشنا این افراد بیش از ۴.۵ میلیارد افغانی از این شرکت بده‌کار اند.

امان‌الله غالب رییس شرکت برشنا روز سه‌شنبه، ۲۴ ثور در یک نشست خبری در کابل گفت که این شرک، لیستی از مشترکانش را که به زورگویی و سرقت برق متهم‌اند، به لوی‌سارنوالی سپرده است. آقای غالب گفت که آنان توانسته‌اند در اوایل سال جاری، ۱۶۴ تن از بده‌کاران این شرکت را به لوی‌سارنوالی معرفی کنند.

رییس شرکت برشنا می‌افزاید آنان لیست کسانی را به لوی‌سارنوالی سپرده‌اند که از این شرکت بیش از یک‌صدهزار افغانی بده‌کار اند. به گفته او: «کسانی را که قرض‌های‌شان از یک لک تا یک میلیون افغانی می‌رسد، به لوی‌سارنوالی معرفی کردیم.» امان‌الله غالب از سویی هم از آغاز کمپین افشاسازی زورمندان نیز خبر می‌دهد. آقای غالب بیان داشت که این شرکت سر از روز چهارشنبه، ۲۵ ثور، کمپینی را در شبکه‌های اجتماعی به راه می‌اندازد که طی آن هر روز یک زورمند را با مشخصات نام، شهرت و با ذکر ولایتش افشا می‌کند.

رییس شرکت برشنا افزود که در گذشته به دلیل مشخص نبودن هویت کامل استفاده‌کننده برق با مشکل روبه‌رو بوده‌اند. به گفته‌ی او اکثر زورمندان در خانه‌های کرایی زنده‌گی می‌کردند که صرفیه بل برق آن به نام کسی دیگر ثبت بود، اما اکنون آنان توانسته‌اند که این مشکل را حل و برای کرایه‌نشینان به نام‌های خودشان «میتر» توزیع کنند.

امان‌الله غالب راه‌اندازی کمپین افشاسازی نام زورمندان را مثبت ارزیابی کرد و گفت که در گذشته نام‌های کسانی را که از طریق رسانه‌ها افشا کرده بودند، مؤثر واقع شده است و این امر سبب شده است که شماری زیاد از زورمندان حاضر به پرداخت صرفیه بل برق‌شان شوند. به گفته آقای غالب، تا اکنون یک‌هزارو ۲۹۴ تن از زورمندان حاضر شده‌اند که صرفیه‌ی بل برق‌شان را به صورت قسطی به این شرکت پرداخت کنند. رییس شرکت برشنا افزود که تا اکنون این شرکت قادر به جمع‌آوری ۱.۶میلیارد افغانی از نزد مقروضانش شده است.

از سویی هم سخنگوی شرکت برشنا می‌گوید که زورمندان در سراسر کشور بیش از ۴ میلیارد افغانی از بابت مصرف برق از این شرکت بده‌کار اند. وحیدالله توحیدی سخنگوی این شرکت در صحبت با روزنامه افغان رادیو تایید می‌کند که زورمندان در تمامی ولایت‌ها ۴.۵ میلیارد افغانی از شرکت برشنا در بخش‌های تجارتی، صنعتی و مسکونی بده‌کار اند.

۱۰ پروژه برق‌رسانی به ارزش ۳۴۸ میلیون افغانی امضا شد

شرکت برشنا در این نشست قرارداد ۱۰ پروژه برق‌رسانی به ارزش ۳۴۸ میلیون افغانی را با بخش‌های خصوصی و دولتی به امضا رساند. امان‌الله غالب رییس عمومی شرکت برشنا در این نشست گفت که این قراردادها را در بخش‌های تهیه لباس بهاری و زمستانی برای کارمندان فنی این شرکت و پروژه نصب شبکه‌های برق با سکتورهای خصوصی به امضا می‌رساند.

آقای غالب در این نشست بر رشد تولیدات داخلی تاکید کرد و گفت که برای رشد تولیدات داخلی و سکتور خصوصی باید به بخش خصوصی به ویژه کاروبار بانوان اولویت داده شود. رییس عمومی شرکت برشنا افزود که این شرکت به خاطر رشد صنعت داخلی و حمایت از زنان کشور پروژه تهیه لباس‌های بهاری و زمستانی کارمندان فنی این شرکت را به خانم‌ها داده است.

آقای غالب پروژه‌ی تدارک البسه‌ی بهاری و زمستانی برای کارمندان فنی، صفاکاران، راننده‌گان و محافظان امنیتی این شرکت را با شرکت تولید البسه سلیم نثار که مالک آن یک زن افغان است، قرارداد کرد. ارزش این قرارداد به  ۳۰ میلیون و ۱۸۳هزار افغانی می‌رسد.

رییس عمومی شرکت برشنا نیز قرارداد نصب شبکه‌های توزیع برق ولسوالی‌ها چشت شریف، اوبی، پشتون‌زرغون و کرخ ولایت هرات را به ارزش مجموعی ۱۴۲ میلیون افغانی با شرکت‌های اطلس‌افروز شرق و نوین‌سیما به امضا رساند. آقای غالب اضافه کرد که میعاد قرارداد این پروژه‌ها نُه ماه است و بودجه‌ی آن را بانک جهانی می‌پردازد.

رییس عمومی شرکت برشنا از تکمیل و به بهره‌برادری شدن ۱۳ پروژه تا یک ماه آینده خبر داد. امان‌الله غالب رییس عمومی این شرکت افزود که افتتاح پروژه ۱۵ میگاوات برق آفتابی قندهار، وصل شدن برق ولایت پنجشیر به شبکه‌ی ملی و به اعلام گذاشتن برنامه سرمایه‌گذاری مشارکت عامه و خصوصی انرژی آفتابی روی بام و آب‌گرمکن‌های افتابی از جمله پروژه‌هایی است که قرار است تا یک ماه آینده از سوی این شرکت به بهره‌برادری برسد.

رییس عمومی شرکت برشنا از کاهش تعرفه‌های برق در ولایت‌های فراه، غور، دایکندی، زابل و ارزگان خبر داد. آقای غالب اظهار داشت که تعرفه برق این ولایت‌ها تا ۳۰ درصد کاهش یافته است. او دلیل کاهش تعرفه‌ها را پایین آمدن صرفیه برق ورداتی از جانب اوزبیکستان دانست.

شرکت برشنا ادعا می‌کند که اکنون تمامی ولایت‌ها از برق ۲۴ ساعته برخوردار است. به گفته او کاهش مصرف برق خانواده‌ها و افزایش باران‌های اخیر در کشور سبب شده است که تولید برق داخلی افزایش یابد و این امر سبب شده است که برق منظم شود.

 این در حالی است که این شرکت بیش از ۸۰ درصد از برق مورد نیاز کشور را از خارج تامین می‌کند، و بر اساس گفته‌های شهروندان، همین اکنون هم مشکل برق کشور به ویژه کابل به صورت اساسی حل نشده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا