رویدادهای داخلی

نخستین مرکز تخصصی جراحی سوخته‌گی در کابل به بهره‌برداری سپرده شد

افغان رادیو، کابل: وزارت صحت عامه روز دوشنبه، ۲۴ ثور، نخستین مرکز تخصصی جراحی سوخته‌گی را در کابل به بهره‌برداری سپرد.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه در مراسم بهره‌برداری این مرکز گفته است: «در گذشته مریضان واقعه‌های سوخته‌گی به دلیل نبود جای مناسب با دیگر مریضان یک‌جا درمان می‌شدند؛ اما برای رفع این چالش‌ها و با ازدیاد واقعات سوخته‌گی این مرکز با امکانات محدود مالی که وزارت صحت عامه در اختیار دارد، ایجاد شده است.» او اظهار امیدواری کرده است که این مرکز بتواند زمینه درمان تخصصی‌تر سوخته‌گی را فراهم کند.

از جانب دیگر، وزیر صحت عامه می‌گوید، در یک سال گذشته نزدیک به ۳۰ هزار واقعه سوخته‌گی در این وزارت به ثبت رسیده است و نسبت به سال‌های گذشته از ۱۵ تا ۳۰ درصد کاهش را نشان می‌دهد. او هم‌چنان گفته است که رویدادهای خودسوزی در این اواخر افزایش یافته است و برای بخش صحت چالش آفریده است.

نخستین مرکز جراحی سوخته‌گی۵۰ بستر دارد و بر اساس معلومات وزارت صحت عامه، به گونه اساسی و معیاری، مجهز با تمام امکانات درمانی پیش‌رفته در ناحیه هفتم شهر کابل ساخته شده است. هزینه‌ی مجموعی این مرکز بالغ بر ۶۳ میلیون افغانی گفته شده است. این مقدار پول برای زیرساخت‌ها، تجهیزات و آموزش کارمندان نخستین مرکز جراحی سوخته‌گی هزینه گردیده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا