صحت

جنگ موجب بسته‌شدن ۹۹ مرکز صحی در ۴ ماه اخیر شده‌است

سازمان جهانی صحت اعلام کرده که از آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون، ۹۹ مرکز صحی در افغانستان به‌دلیل جنگ و خشونت به‌روی بیماران مسدود شده و یا از فعالیت بازمانده‌است.

در گزارش تازه‌ این سازمان که امروز (سه‌شنبه، ۲۴ ثور) منتشر شد، آمده‌است که در این مدت ۵۱ حمله بر تاسیسات صحی در افغانستان توسط طرف‌های درگیر انجام شده‌است.

افق را در تلگرام بخوانید

این سازمان افزوده که این حملات در ۱۶ ولایت و ۳۴ ولسوالی در جریان جنگ صورت گرفته که در کنار تلفات بر کارکنان صحی، خسارات زیادی به خدمات عامه وارد کرده‌است.

بربنیاد گزارش تازه‌ سازمان جهانی صحت، از میان ۱۱۴ مرکز صحی، سه مرکز در جریان درگیری‌ها به‌گونه‌ کامل ویران و ۱۲ مرکز دیگر در سراسر افغانستان آسیب دیده‌اند.

این سازمان همچنین از محروم‌شدن افغان‌ها از خدمات صحی با بسته‌شدن این مراکز، ابراز نگرانی کرده و از طرف‌های درگیر جنگ خواسته که از حمله بر تاسیسات صحی در افغانستان خودداری کرده و به قوانین بین‌المللی در این زمینه احترام بگزارند.

پیش از این، طالبان خواهان توقف فعالیت‌های سازمان جهانی صحت در افغانستان شده‌بودند. این گروه گفته‌بود که در تطبیق کمپاین واکسیناسیون از سوی سازمان جهانی صحت بعضی حرکات مشکوک مشاهده شده‌است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا