عبدالله: به دلیل لجاجت طالبان، گام‌های اساسی برای صلح برداشته نشد

افغان رادیو، کابل: عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی می‌گوید که هنوز هم به دلیل اصرار طالبان بر ادامه جنگ و لجاجت این گروه بر موضع‌شان، گام‌های اساسی در راستای برقراری صلح در افغانستان برداشته نشده است.

آقای عبدالله که روز دوشنبه، بیست‌وسوم ثور، در نشست شورای وزیران صحبت می‌کرد، طالبان را به اصرار بر ادامه جنگ و خون‌ریزی متهم کرد و گفت که این گروه خواست مردم افغانستان را برای اعلام آتش‌بس در جریان ماه رمضان نپذیرفت.

عبدالله عبدالله در حالی می‌گوید که گام‌های اساسی برای صلح برداشته نشده است که هفته گذشته ششمین دور گفت‌وگوهای امریکا و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر پایان یافت. هر طرف پس از پایان گفت‌وگوها اعلام کردند که به پیش‌رفت‌هایی دست یافته‌اند.

از جانب دیگر، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی از نیروهای امنیتی کشور ستایش کرد. به گفته او، نیروهای امنیتی از حمله‌های وسیع و برنامه‌ریزی شده گروه طالبان بر بزرگ‌شهرهای کشور جلوگیری کرده‌اند. عبدالله عبدالله هم‌چنان اذعان کرد که برخی از این حمله‌ها جلوگیری نشده است. این مقام بلند‌پایه حکومت وحدت ملی با اشاره به حمله هفته گذشته گروه طالبان بر موسسه بین‌المللی کاونترپارت در کابل گفت که طالبان با انجام این حمله، یک «جنایت» دیگر مرتکب شدند.

رییس اجرایی در سخنان مقدماتی خود در نشست شورای وزیران، به انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو نیز اشاره کرد. او گفت که حکومت برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به موقع متعهد است. عبدالله عبدالله هم‌چنان از کمیسیون‌ مستقل انتخابات خواست که انتخابات پیش‌رو را در زمان تعیین شده آن با استفاده از تکنولوژی بایومتریک، به صورت شفاف برگزار کند. به باور رییس اجرایی، برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه به ثبات کشور کمک می‌کند.

آقای عبدالله به نگرانی‌های شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در مورد استفاده از امکانات دولتی به هدف کمپین انتخاباتی و شفافیت انتخابات پاسخ داد. او گفت که نگرانی‌های این نامزدان را درک می‌کند و آماده‌ای پذیرش هرنوع طرحی از سوی این نامزدان است تا از امکانات دولتی برای کمپین استفاده نشود. هرچند عبدالله عبدالله پذیرش این طرح را به ادامه ارائه خدمات دولتی مشروط کرد.

این در حالی است که شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری با ارایه یک طرح دو گزینه‌ای خواستار تشکیل «حکومت سرپرست» پس از اول جوزا در کشور شده است. در این طرح که روز یک‌شنبه ۲۲ ثور همگانی شد، دو گزینه برای تشکیل حکومت سرپرست در کشور تعیین شده است.

براساس گزینه اول، محمداشرف غنی می‌تواند به عنوان رییس حکومت سرپرست از اول جوزا به بعد کار کند، با این شرط که از نامزدی خود در انتخابات انصراف دهد. معاونان ریاست جمهوری نیز تابع همین قاعده می‌توانند به حیث معاونان رییس حکومت سرپرست فعالیت کنند.

اما براساس گزینه دوم، نامزدان پست ریاست حکومت سرپرست از میان «نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و شخصیت‌های واجد شرایط قانونی، مستقل و دارای وجاهت ملی» از سوی احزاب و نهادهای مدنی ثبت دولت معرفی می‌شوند. طبق این گزینه، در صورتی که نامزد پست ریاست حکومت سرپرست برای تصدی پست ریاست جمهوری نیز نامزد باشد، می‌باید از نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری کنار برود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن