رویدادهای داخلی

سازمان ملل از افزایش تلفات غیرنظامیان در ماه رمضان ابراز نگرانی کرد

افغان رادیو، کابل: یوناما یا دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل اعلام کرده است که خشونت‌ها و تلفات غیرنظامیان در جریان هفته اول ماه رمضان افزایش یافته است. این دفتر روز دوشنبه، بیست‌وسوم ثور، با نشر خبرنامه‌ای نسبت به افزایش خشونت‌ها و تلفات غیرنظامیان در جریان ماه رمضان ابراز نگرانی کرده و از طرف‌های درگیر جنگ خواسته است که غیرنظامیان را هدف قرار ندهند.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل با اشاره به حمله هفته گذشته گروه طالبان بر مؤسسه بین‌المللی کاونترپارت در کابل و ساختمان فرماندهی پولیس بغلان، گفته است که این حمله‌ها، بیش‌تر از غیرنظامیان قربانی گرفته‌اند. یوناما این حمله‌ها را که گروه طالبان مسوولیت آن‌ها را بر‌عهده گرفته، محکوم کرده است.  

دفتر نماینده‌گی سازمان ملل متحد در کابل، این دو حمله را که در ساحات پر‌جمعیت انجام و در نتیجه آن چندین غیرنظامی کشته و زخمی شده‌اند، نشانه‌ای از تشدید خشونت‌ها و همین طور افزایش تلفات غیرنظامی توصیف کرده است.

یوناما در حالی از افزایش خشونت‌ها و آسیب‌پذیری غیرنظامیان از این خشونت‌ها در جریان ماه رمضان ابراز نگرانی‌ می‌کند که پیش از این درخواست اعلام آتش‌بس در این ماه از سوی گروه طالبان رد شد. این درخواست از سوی سازمان ملل، اقشار مختلف مردمی، حکومت، چهره‌های سیاسی و کشورهای حامی افغانستان مطرح شده بود.

هم‌زمان با این، تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان، گفته است: «قطعاً، هیچ توجیه‌ای برای راه‌اندازی حملات عمدی و بدون تفکیک در برابر غیرنظامیان وجود ندارد.» یاماموتو که ریاست دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل را نیز بر‌عهده دارد، گفته است که قربانیان حمله‌های اخیر گروه طالبان افغان‌های غیرنظامی بوده‌اند و این حمله‌ها از پیش برنامه‌ریزی شده است. او این حمله‌ها را خشونت‌بار توصیف و محکوم کرده است.

هم‌‌‎چنان یوناما در مورد ادعای تلفات غیرنظامیان در جریان حمله‌های هوایی توسط نیروهای مأموریت حمایت قاطع در ولایت‌های فراه و نیمروز، گفته است که این ساحات دور از دسترس قرار دارد و چالش‌های متعدد مانع تأیید این ادعاها می‌شود. با این حال، یوناما تأکید کرده است که مأموریت خود برای انجام نظارت بی‌طرفانه و ثبت آسیب‌‌پذیری غیرنظامیان را ادامه داده و یافته‌هایش را در این مورد اعلام می‌کند.

وزارت امور داخله هفته گذشته اعلام کرد که بر مراکز تولید موادمخدر گروه طالبان در ولسوالی بکواه ولایت فراه حمله کرده‌ و بیش از ۶۵ کارخانه تولید موادمخدر و ده‌ها جنگ‌جوی این گروه را نابود کرده‌ است. به دنبال آن ادعاهایی مطرح شد که در این حمله هوایی که به همکاری نیروهای مأموریت حمایت قاطع انجام شده است، شماری از غیرنظامیان کشته شده‌اند. وزارت امور داخله این ادعاها را رد کرده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا