رویدادهای داخلی

الیس ویلز در دیدار با رهبران حکومت: امریکا از انتخابات به موقع و معتبر حمایت می‌کند

افغان رادیو، کابل: الیس ویلز، معاون وزیر خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی که برای اشتراک در مراسم گشایش «بازنگری کمک‌های ملکی امریکا» به کابل آمده است، روز یک‌شنبه، بیست‌ودوم ثور، با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار و در مورد انتخابات و روند صلح گفت‌وگو کرد.

ارگ ریاست جمهوری، قصر سپیدار و سفارت امریکا در کابل با انتشار خبرنامه‌هایی از دیدار جداگانه محمداشرف غنی رییس جمهور و عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی با خانم ویلز خبر داده‌اند.

سفارت امریکا در کابل در توییتی گفته است که خانم ویلز در دیدار با رهبران حکومت وحدت ملی، روی پی‌گیری پروسه صلح و آماده‌گی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تأکید کرده است. هم‌چنان معاون وزارت خارجه امریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی در دیدار با عبدالله، حمایت امریکا را از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری معتبر و به موقع اعلام کرده است. سفارت امریکا در کابل هم‌چنین گفته است که صلح و انتخابات از موضوعات مهم بحث خانم ویلز با رهبران حکومت وحدت ملی بوده‌ است.

قرار است که انتخابات ریاست جمهوری با اشتراک ۱۸ نامزد در ششم میزان سال جاری برگزار شود.

CEO Abdullah @afgexecutive & Ambassador Wells met today to discuss several issues including the launch of U.S.-Afghan Civilian Assistance Review, the ongoing peace process & upcoming presidential election. She stressed U.S. support for timely, credible elections in September. pic.twitter.com/flC7BrkrQl

— U.S. Embassy Kabul (@USEmbassyKabul) May 12, 2019

با این حال، ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده است که اشرف غنی و خانم ویلز در رابطه به راهکار بازنگری کمک‌های ملکی برای حکومت‌داری خوب، پیش‌رفت‌ها در روند صلح و اهمیت برگزاری انتخابات در زمان تعیین شده، بحث کرده‌اند. هم‌چنان دو طرف در این دیدار روی «رسیدن به خودکفایی که اخیراً از سوی رییس جمهور غنی در نامه‌ای به رییس جمهور ترمپ پیشنهاد شده بود»، نیز بحث و گفت‌وگو کرده‌اند. محمداشرف غنی در زمستان سال گذشته با فرستادن یک نامه به دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، از عجله او برای خروج سربازان امریکایی از افغانستان ابراز نگرانی کرده بود. در این نامه رییس جمهور غنی طرحی را به دونالد ترمپ پیش‌کش کرده بود که بر اساس آن در مصارف نظامیان امریکایی در افغانستان صرفه‌جویی می‌شد و شمار این نیروها نیز به صورت قابل ملاحضه کاهش می‌یافت. دونالد ترمپ ظاهراً به نامه رییس جمهور غنی پاسخی نداده است.

امریکا به کمک‌ها و حضور خود ادامه می‌دهد

در همین حال، سپیدار اعلام کرده است که الیس ویلز در دیدار با عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، گفته است که امریکا به کمک‌ها و حضور درازمدت خود در کنار مردم افغانستان ادامه می‌دهد. به نقل از خبرنامه، خانم ویلز هم‌چنان گفته است که امریکا تلاش دارد تا از طریق مذاکره همه‌شمول، صلح عادلانه در افغانستان برقرار شود. هم‌چنان او تعهد حکومت امریکا را برای کمک به انتخابات سراسری و بااعتبار در این دیدار اعلام کرده است.

از سویی هم، رییس اجرایی ضمن سپاس‌گزاری از کمک‌های امریکا، گفته است که حکومت و مردم افغانستان برای دست‌یافتن به صلح دایمی و عادلانه و برگزاری انتخابات شفاف و بااعتبار تلاش می‌کنند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا