رویدادهای داخلی

افزایش قاچاق حیوانات گوشتی از هرات به ایران

افغان رادیو – هرات

برخی شواهد نشان می‌دهد که قاچاق گوسفند به گونه‌ی گسترده از هرات به کشورهای همسایه آغاز شده است. اخیرا ویدیویی در رسانه‌ها پخش شده که موترهای لاری، حیوانات را حمل کرد و از طریق ولسوالی ادرسکن ولایت هرات به ولایت نیمروز انتقال می‌دهند.

برخی از منابع می‌گویند که گله‌های گوسفندان به گونه‌ی گسترده از ولسوالی‌های مختلف هرات و حتا از ولایت‌های غور و بادغیس خریداری شده و سپس از طریق کوه‌ها و دشت‌ها به ولسوالی ادرسکن منتقل می‌شوند.

این گله‌های حیوانات سپس با استفاده از تاریکی شب به ولایت نیمروز رسانده می‌شوند و در بخش‌های مرزی با ایران جابه‌جا می‌گردند و در موقع مناسب، از مسیر قاچاق به کشور فرستاده می‌شوند.

قیمت گوشت اخیرا در بازار هرات تا مرز ۳۰ درصد افزایش یافته است. همین اکنون نرخ هر کیلو گوشت گوسفند از ۳۷۰ افغانی به ۴۵۰ افغانی افزایش یافته است. همین طور گوشت گوساله که قبلا در بدل ۲۷۰ افغانی به فروش می‌رسید، حالا با قاچاق حیوانات به ایران، به رقم ۳۴۰ افغانی نزدیک شده است. عبدالرحمن، یکی از قصاب‌های هرات می‌گوید که در یک ماه گذشته، نرخ گوسفند زنده تا مرز دوهزار افغانی افزایش یافته است. از دید عبدالرحمن، مسأله‌ی قاچاق گوسفند و دیگر حیوانات، سبب شده که قیمت گوشت افزایش یابد. این مساله سبب نگرانی باشنده‌گان هرات شده است. علی‌احمد، یکی از ساکنان هرات می‌گوید که تداوم این روند به نفع مردم نیست.

دست داشتن دولت در قاچاق حیوانات اهلی

قاچاق گوسفند از هرات به کشورهای همسایه از نخستین روزهای بهار امسال افزایش داشته است. توریالی طاهری، معاون شورای ولایتی هرات در صحبت با رسانه‌ها، دولت را مکلف به جلوگیری از قاچاق گوسفند به خارج از کشور می‌داند. آقای طاهری می‌گوید که برخی از ولسوالان و فرماندهان نیروهای امنیتی در قاچاق گوسفند به طور غیر مستقیم دست دارند. او می‌افزاید که سکوت مقام‌های دولتی نشان‌دهنده‌ی هم‌دستی‌شان با قاچاق‌بران حیوانات حلال‌گوشت است. اداره محلی هرات اما می‌گوید که هنوز گزارشی از قاچاق حیوانات گوشتی به ایران در دست ندارد. مجیب‌الرحمن فیضی، مدیر آگاهی عامه ولایت هرات می‌گوید که اگر شواهدی برای این ادعا وجود داشته باشد، نیروهای امنیتی وارد عمل خواهند شد.

تورم اقتصادی در ایران

اخیرا بنا بر تحریم‌های اقتصادی امریکا علیه ایران، نرخ مواد اولی غذایی در این کشور با تورم ۵۰ درصدی همراه بوده است. ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شود، مردم را نشان می‌دهد که مقابل سوپرمارکت‌ها، صف‌های طولانی‌ای برای خرید مواد اولی غذایی تشکیل داده‌اند. بهای گوشت قرمز هم یکی دیگر از نگرانی‌های اصلی شهروندان ایران عنوان می‌شود. همین مساله سبب شده که نسبت به سال‌های گذشته، روند قاچاق گوسفند از افغانستان به ایران چشم‌گیرتر شود. با توجه به سطح درامد اکثر مردم در افغانستان گوشت، متاع ارزانی نیست اما قیمت تقریبا چند برابری ان در ایران، سبب می‌شود تا حیوانات گوشتی به ایران قاچاق شود. با تمام این‌ها اما هنوز هیچ آمار رسمی که نشان بدهد روزانه یا ماهیانه چقدر، حیوان از افغانستان به ایران قاچاق می‌شود، نشر نشده است. ممکن است مقامات افغانستان بتوانند تنها از محدوده مرزهای رسمی از قاچاق حیوانات به خارج جلوگیری کنند، اما با توجه به مرز طولانی میان افغانستان و ایران، کنترل تمام نقاط مرزی کار دشوار و نیازمند هزینه‌های بیش‌تر و نیروی کافی است. مالداری در افغانستان هنوز شکل سنتی دارد و تولید حیوانات در افغانستان در حدی نیست که دولت ایران و افغانستان و یا هم بخش خصوصی مایل به سرمایه‌گذاری در این زمینه باشد، شاید همین مسأله سبب می‌شود که راه برای قاچاق حیوانات از افغانستان به ایران باز شود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا