رویدادهای داخلی

پرونده‌ی انتخابات پارلمانی را نهایی کنید

انتخابات پارلمانی به لحاظ تخنیکی یک افتضاح بود. کمیسیون مستقل انتخابات نتوانست آن طوری که لازم بود، انتخابات را مدیریت کند. کمیسیون مستقل انتخابات به ویژه کمیشنران قبلی این کمیسیون قادر به تطبیق تقویم انتخاباتی نشدند و تا هنوز بیش‌تر از شش ماه از انتخابات پارلمانی می‌گذرد، ولی نتایج آن به صورت کامل اعلام نشده است. هزینه‌ی ناکامی مدیران ارشد قبلی کمیسیون مستقل انتخابات را مجموع مردم افغانستان و ارکان دولت می‌پردازند.

دیروز نامزدان انتخابات پارلمانی از حوزه‌ی کابل، دروازه پارلمان را بستند. آنان در اعتراض به تأخیر در اعلام نتایج انتخابات پارلمانی ولایت کابل، به این کار دست زدند. هم نامزدان حوزه انتخاباتی کابل و هم شهروندانی که در این ولایت زنده‌گی می‌کنند و در انتخابات پارلمانی رأی داده‌اند،‌ خواستار اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی این حوزه هستند. مطالبه‌ی آنان به جا و منطقی است. آنان حق دارند بدانند که کی‌ها در انتخابات برنده شدند و کی‌ها رأی لازم را نیاوردند و کی‌ها باید از ولایت‌شان در پارلمان نماینده‌گی کنند. کاش مشکل تنها همین بود.

برمبنای آیین‌نامه‌ی داخلی پارلمان، پس از افتتاح مجلس از سوی رییس‌ جمهور، ‌باید انتخابات درون‌پارلمانی برگزار شود. برمبنای این آیین‌نامه‌، اعضای پارلمان باید حتماً پس از افتتاح، انتخابات برگزار کنند و هیأت اداری پارلمان را مشخص سازند. باید شماری از قانون‌گذاران خودشان را برای کرسی ریاست پارلمان نامزد کنند و بقیه به آنان رأی دهند ‌تا رییس پارلمان مشخص شود. برای گزینش دیگر اعضای هیأت اداری پارلمان هم باید در صحن مجلس انتخابات برگزار شود. اما به دلیل نبود نماینده‌گان کابل در پارلمان، امکان برگزاری انتخابات درون‌پارلمانی هم وجود دارد. اگر انتخابات درون‌پارلمانی در غیاب نماینده‌گان کابل برگزار شود، حق نامزدی و رأی‌دهی نماینده‌گان این ولایت نقض می‌شود. کسی حق ندارد نماینده‌گان این ولایت را از اشتراک در انتخابات هیأت اداری پارلمان باز دارد. ریاست جمهوری برای این‌که نصاب جرگه‌ی مشورتی را کامل کرده باشد،‌ به افتتاح پارلمان در غیاب نماینده‌گان کابل و پکتیا اقدام کرد؛ اما حالا مشکل جدی به میان آمده است. هم آیین‌نامه‌ی داخلی پارلمان نقض می‌شود و هم در نبود نماینده‌گان کابل، یک مشکل سیاسی به میان آمده است.

این موضوع هیچ راه‌حلی ندارد غیر از این‌که کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی دست به کار شوند و نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ولایت کابل را اعلام کنند. حتماً کمیسیون مستقل انتخابات اوراق نتایج ابتدایی انتخابات پارلمانی کابل را با تفکیک محل‌های رأی‌دهی در اختیار کمیسیون شکایات انتخاباتی گذاشته است. این اوراق نتایج در روزهای بعد از انتخابات در محل‌های رأی‌دهی در معرض دید عموم گذاشته شده بود. کمیسیون شکایات انتخاباتی باید در این چند هفته بررسی این اوراق نتایج را تمام می‌کرد و برمبنای آن تصمیم می‌گرفت. کمیسیون شکایات انتخاباتی و کمیسیون مستقل انتخابات باید دیگر وقت را ضایع نکنند و هرچه زودتر نتایج انتخابات پارلمانی کابل را همه‌گانی بسازند.

کمیسیون مستقل انتخابات مأموریت بزرگ و دشوار برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را در پیش رو دارد. تنها انتخابات ریاست جمهوری نیست،‌ کمیسیون مستقل انتخابات باید هم‌زمان با آن انتخابات پارلمانی ولایت غزنی و انتخابات شوراهای ولایتی را هم برگزار کند. کمیسیون مستقل انتخابات دیگر وقت برای از دست دادن ندارد. هرچه زودتر باید پرونده‌ی انتخابات پارلمانی بسته شود تا کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات به کار مهم‌شان برسند. موضوع بایومتریک رأی‌دهنده‌گان و اصلاح فهرست رأی‌دهنده‌گان، نحوه‌ی استخدام کارمند و برنامه‌ی آگاهی‌دهی هنوز سر جایش مانده است و به نظر نمی‌رسد که اختلاف‌های کمیسیون مستقل انتخابات با تمویل‌کننده‌گان بین‌المللی انتخابات در این زمینه‌ها حل شده باشد. کمیسیون باید با احزاب سیاسی، سیاست‌مداران،‌ نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و تمویل‌کننده‌گان بین‌المللی انتخابات هرچه زودتر به تفاهم برسد تا برنامه‌ی عملیاتی انتخابات ریاست جمهوری آغاز شود. کمیسیون مستقل انتخابات وقت زیادی ندارد. تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بیش‌تر از چهار ماه فاصله نیست. هیچ منطقی نیست که کمیسیون مستقل انتخابات و حکومت مصروف پرونده‌ی انتخابات پارلمانی بمانند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا