رویدادهای داخلی

شهرداری هرات: منظور نشدن بودجه مساوی به اجرا نشدن پروژه‌ها است

افغان رادیو، هرات: با گذشت نزدیک به شش ماه از سال مالی ۹۸، هنوز بودجه انکشافی شهرداری هرات منظور نشده است.

شهرداری هرات با نگرانی از این وضع می‌گوید که تمام پروژه‌های این نهاد خدماتی منتظر منظوری بودجه از مرکز کشور است. جاوید جویان، سرپرست آمریت خدمات سکتوری شهرداری هرات می‌گوید که کار ۷۹ پروژه‌ی مختلف شامل ساخت کانال‌ها، آب‌رَوها، دیوارهای استنادی، پل‌ها و بخش‌های دیگر به کندی پیش می‌رود. بودجه شهرداری هرات برای سال مالی ۱۳۹۸ خورشیدی ۱.۱ میلیارد افغانی پیش‌بینی شده است. آقای جویان می‌افزاید که در مجموع بیش‌تر از ۶۰۰ میلیون افغانی بودجه انکشافی شهرداری هرات است و تا منظور نشدن بودجه، کار پروژه‌ها پیش نمی‌رود. به گفته‌ی آقای جویان، تمام پروژه‌های انکشافی مراحل تدارکاتی خود را گذرانده است. دست‌کم دو ماه پیش سند بودجه شهرداری هرات به مرکز کشور فرستاده شد، اما بنا بر برخی مشکلات فنی در سند بودجه، دوباره به هرات مسترد شد. حالا اما سرپرست آمریت خدمات سکتوری شهرداری هرات می‌گوید که برای طی مراحل امور اداری بودجه شهرداری، یکی از کارمندان این ریاست به کابل رفته است. آقای جویان با آن که از زمان دقیق اجرا شدن بودجه سخن نمی‌زند اما می‌گوید که امکان دارد تا یک ماه دیگر سند بودجه منظور شود. بودجه به این معنا است که یک اداره در پایان هر سال مالی، درآمد و مصارف سال آینده خود را پیش‌بینی کرده و سند آن را برای گرفتن تاییدی و منظوری به مرکز کشور می‌فرستد. تا منظور نشدن بودجه از سوی مرکز کشور، هیچ اداره‌ای توان اجرای پروژه‌ را ندارد.

زمان‌گیر بودن امور تدارکاتی

در همین حال، عبدالرحمن مولوی‌زاده، معاون شورای شهر هرات به این نظر است که وجود برخی ملاحظات در گذشته سبب شده که روند طی مراحل امور اداری بودجه شهرداری به درازا بکشد. آقای مولوی‌زاده می‌افزاید که مشکل تنها با رسیدن بودجه حل نمی‌شود بلکه امور تدارکاتی برخی پروژه‌ها که منتظر اجرای بودجه هستند، زمان‌گیر است. او تصریح می‌کند که نرسیدن بودجه باقی ماندن کارهای اجرایی پروژه‌های انکشافی می‌شود و همین امر به کار شهرداری لطمه وارد می‌کند. در سوی دیگر، جیلانی فرهاد، سخنگوی دفتر والی هرات از پی‌گیری‌ها به خاطر منظوری بودجه شهرداری سخن می‌زند. آقای فرهاد می‌افزاید که تمام تلاش‌ها برای به انجام رسیدن کار منظوری بودجه در مرکز کشور جریان دارد و امیدوار است که در آینده نزدیک شاهد منظوری آن باشد.

منظور نشدن بودجه شهرداری را بی‌اعتبار می‌کند

در سوی دیگر، شماری از فعالان مدنی با انتقاد از عمل‌کرد تیم مدیریتی شهرداری هرات، ریشه‌ی مشکل را در داخل شهرداری می‌بینند. از دید آنان، شهرداری باید با کسب تجربه از سال‌های گذشته، سعی در بر طرفی مشکل بودجه می‌داشت. مهدی راسخ، فعال مدنی در هرات می‌گوید که شهرداری هرات به دست عده‌ای افتاده که توان اجرای برنامه‌های مدیریتی را به شکل درست آن ندارند. در همین حال، شورای ولایتی هرات می‌گوید که زمان‌گیر شدن منظوری بودجه سبب بی‌اعتبار شدن شهرداری نزد مردم می‌شود. به باور این نهاد نظارتی، شهرداری هرات باید نسبت به اجرای پروژه‌های انکشافی جدی‌تر عمل کند.

«زورگیری» شهرداری هرات

این بار اول نیست که شهرداری هرات با سردرگمی در تهیه و به دست آوردن منظوری بودجه از مرکز کشور به مشکل بر می‌خورد. در سه سال گذشته هم این اداره با مشکلاتی از همین قبیل مواجه شده بود و همین امر سبب اعتراض حتا والی هرات نسبت به عمل‌کرد مرکز کشور در منظوری بودجه شده بود. با تمام این‌ها اما مردم که منابع اصلی درآمدزایی برای اداره شهرداری هستند، می‌گویند فساد اداری موجود در شهرداری هرات و مرکز کشور سبب بروز مشکلات است. یاسین محمدی، از دانشجویان دانشگاه هرات می‌گوید که بروکراسی اداری زمینه‌ی فساد و به وجود آمدن شبکه‌های مافیایی درون‌سازمانی را در دولت فراهم کرده است. از دید آقای محمدی، اگر شهرداری هرات نتواند منظوری سند بودجه را از مرکز کشور به دست آورَد، مردم دست به اعتراض مدنی زده و از پرداخت صفایی و مالیه به شهرداری سرباز می‌زنند. او تاکید می‌کند که جمع‌آوری پول هنگامی که دولت توان مصرف آن را دوباره برای مردم ندارد، نوعی «زورگیری» است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا