رویدادهای داخلی

«باج‌گیری» باشنده‌گان میدان‌وردک از شرکت برشنا

شرکت برشنا می‌گوید که باشنده‌گان میدان‌وردک مانع ترمیم لین برق وارداتی ولایت غزنی می‌شوند.

وحیدالله توحیدی، سخنگوی شرکت برشنا روز جمعه، ۲۰ ثور در صحبت با افغان رادیو گفت که در آخرین مورد باشنده‌گان منطقه سالار ولسوالی سیدآباد ولایت میدان‌وردک تیم فنی این شرکت را با «چوپ و سنگ» تهدید کرده و مانع ترمیم لین برق وارداتی غزنی شده‌اند.

آقای توحیدی افزود: «ریاست برشنای غزنی روز چهارشنبه گذشته تلاش‌های جدی خود را کرد، اما جوانان و اهالی سالار مانع ترمیم لین برق غزنی شدند و تیم فنی اعزام شده را با چوب و سنگ تهدید کردند، تا ساحه کار را ترک کنند.»

سخنگوی شرکت برشنا تصریح کرد که باشنده‌گان میدان‌وردک برای عبور لین برق خواست‌های شخص دارند. باشنده‌گان میدان‌وردک به شرکت برشنا گفته‌اند که برای‌شان باید پول داده شود، تا آنان اجازه عبور لین برق را بدهند.

وحیدالله توحیدی تصریح کرد که آنان قیمت زمین‌های باشنده‌گان میدان‌وردک را که برای عبور لین و پایه از آن استفاده شده، پرداخته‌اند. به گفته او، ساخت شبکه‌های برق نیز در ساحه سیدآباد میدان‌وردک در حال توسعه است، تا برای شماری از باشنده‌گان میدان‌وردک برق توزیع گردد.

او هم‌چنان گفت: «ما روی وعده‌هایی که برای باشنده‌گان میدان‌وردک داده بودیم، ایستاد استیم، اما متأسفانه از طرف آنان ما چراغ سبزی ندیده‌ایم و با مشکلات زیادی در آن ولایت روبه‌رو استیم.»

برخلاف این، نفیسه سیلی وردک، عضو شورای ولایتی میدان‌وردک می‌گوید، شرکت برشنا وعده‌ای که برای مردم ولسوالی سیدآباد این ولایت داده بود را عملی نکرده است و به همین دلیل آنان مانع ترمیم لین برق غزنی می‌شوند.

خانم وردک افزود که شرکت برشنا وعده کرده بود که سال گذشته ۲۵ کیلوولت برق به باشنده‌گان سیدآباد توزیع می‌کند، اما تا هنوز این کار را نکرده است. به گفته او، در صورتی که برای آنان برق توزیع نشود، آنان مانع عبور برق به غزنی می‎شوند.

قطع لین برق در ولسوالی سیدآباد میدان‌وردک به یک چالش بزرگ برای شرکت برشنا بدل شده است.

سخنگوی شرکت برشنا می‌گوید که تنها در سال روان ۱۲ بار لین برق وارداتی غزنی در مربوطات ولایت میدان‌وردک قطع شده است. وحیدالله توحیدی، اضافه کرد که در سال گذشته خورشیدی حدود ۲۳۰ بار لین برق وارداتی غزنی در میدان‌وردک قطع شده است.

آقای توحیدی اشاره کرد که هزینه‌ی ترمیم دوباره لین‌ها و پایه‌های برق غزنی در مربوطات ولایت میدان‌وردک به میلیون‌ها افغانی می‌رسد. او هم‌چنان یادآور شد که مشکل قطع لین و تخریب پایه‌های برق را با قوماندان امنیه،‌ والی و متنفذان میدان‌وردک در میان گذاشته‌اند، اما تا هنوز نتیجه‌‎ی ملموسی نداشته است.

در همین حال محمدعارف نوری، سخنگوی والی غزنی، پس از چاشت روز جمعه، ۲۰ ثور در صحبت با افغان رادیو گفت که تلاش‌ها برای ترمیم لین برق وارداتی غزنی در ساحه سالار میدان‌وردک دوباره آغاز شده است.

آقای نوری افزود،‌ نیرو‌های امنیتی افرادی را که دو روز پیش مانع ترمیم برق لین غزنی شده بودند، شناسایی کرده است. او هم‌چنان گفت: «تیم برشنا در ساحه رسیده‌اند و قرار است که لین را ترمیم کنند.» سخنگوی والی غزنی یادآور شد که این لین چند شب پیش در جریان جنگ قطع شده بود.

محمدعارف نوری، خاطرنشان کرد که قطع لین برق و تخریب پایه‌ها بیش‌تر در جریان جنگ میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان صورت گرفته است، ولی در چند مورد افراد این گروه با جاسازی ماین پایه‌های برق را انفجار داده‌اند.

او گفت که حدود ۹۹ درصد قطع لین برق در منطقه سالار ولایت میدان‌وردک صورت می‌گیرد.

در عین حال، شماری از باشنده‌گان ولایت غزنی از قطع زیاد برق در این ولایت شاکی‌اند و می‌گویند که از برق منظم برخوردار نیستند.

الیاس حمیدی، باشنده غزنی می‌گوید، کم‌تر هفته‌ای است که آنان شاهد قطع لین برق در غزنی نباشند. آقای حمیدی افزود که باشنده‌گان میدان‌وردک به جای نگهداری پایه‌ها و لین‌های برق غزنی، تلاش تخریب را دارند.

به گفته او، از چند روز به این طرف برق غزنی قطع شده، ولی باشنده‌گان میدان‌وردک اجازه‌ی ترمیم را نمی‌دهند، خواست ما این است که حکومت محلی میدان‌وردک باید جلو این افراد را بگیرد.

در کنار این امیر باشنده دیگر ولایت غزنی می‌گوید که قطع برق کار آنان را اخلال می‌کند. امیر در داخل شهر غزنی دکان خیاطی دارد. به گفته او، هر باری که برق قطع می‌شود، چندین روز طول می‌کشد تا دوباره وصل شود. او می‌گوید، نمی‌داند که کی مشکل برق غزنی حل می‌شود.

این باشنده شهر غزنی تصریح کرد: «اگر برق دولتی نبود، حداقل آماده‌گی خود را می‌داشتیم، حالا برق شخصی نداریم و برق دولتی هم منظم نیست.»

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا