رویدادهای داخلی

چین به امریکا از مقابله به مثل هشدار داد

تعرفه‌های جدید گمرکی که امریکا بر کالاهای وارداتی چینی وضع کرده بود، روز جمعه اجرایی شد. چین در واکنش به این اقدام امریکا، گفته است که انتخاب دیگری به جز مقابله به مثل در پیش رو ندارد.

امریکا اعلام کرده است که تعرفه ۱۰ درصدی کالاهای وارداتی چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دالر را از روز جمعه به ۲۵ درصد افزایش داده است. دونالد ترامپ، رییس جمهور این کشور، دوشنبه گذشته گفته بود که سایر ۳۲۵ میلیارد دالر کالایی که چینی‌ها به امریکا ارسال می‌کنند، برای دوره کوتاهی از این تعرفه معاف خواهد بود. او همزمان خاطرنشان ساخته بود که پس از پایان این دوره کوتاه، تعرفه‌های این کالاها نیز به ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت.

وزارت تجارت چین نسبت به این اقدام امریکا ابراز تأسف کرده است. این وزارت در بیانیه‌ای هشدار داده است که چین انتخاب دیگری به جز مقابله به مثل و به کار بستن اقدامات تلافی‌جویانه پیش رو ندارد. وزارت تجارت چین تأکید کرده است که این کشور در اسرع وقت دست به اقدام مشابه خواهد زد.

برونو لومر، وزیر مالیه فرانسه، گفته است که اثرات جنگ تجاری میان امریکا و چین بر اقتصاد جهانی منفی خواهد بود. به گفته او، این جنگ باعث کاهش فرصت‌های شغلی در قاره اروپا نیز خواهد شد.

همزمان با این جنگ تجاری، دو طرف سرگرم گفت‌وگو نیز هستند. دور تازه گفت‌وگوهای تجاری میان امریکا و چین، روز پنج‌شنبه آغاز شد. چین ابراز امیدواری کرده است که این گفت‌وگوها بتواند اختلافات دو طرف را برطرف کند.

میزان درآمد امریکا از وضع تعرفه بر کالاهای وارداتی چینی به میلیاردها دالر در سال می‌رسد. امریکا سال گذشته میلادی ۵۰ میلیارد دالر از این طریق درآمد داشته است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا