رویدادهای داخلی

خلیل‌زاد: به پیش‌رفت سریع و بیشتر در مذاکرات نیاز داریم

افغان رادیو، کابل: ششمین دور گفت‌وگوی رسمی میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر روز پنج‎شنبه، نوزدهم ثور پایان یافت. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان گفته است که دو طرف در این مذاکرات به پیش‌رفت‌هایی در زمینه تعیین یک چارچوب برای پایان جنگ دست یافته‌اند، اما با توجه به تشدید روز افزون جنگ و خشونت در افغانستان، پیش‌رفت روند فعلی مذاکرات صلح کافی نیست. او تأکید کرده است که به پیش‌رفت سریع و بیشتر در گفت‌وگوهای صلح نیاز است.

آقای خلیل‌زاد پس از پایان دور ششم مذاکرات قطر، در یک رشته توییت نوشته است که دو طرف پس از این روی جزییات طرح عملی «چارچوب پایان جنگ» کار می‌کنند. او در عین حال اذعان کرده است که بحث روی جزییات پیچیده و مشکل است.

با این حال، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان از پیش‌رفت‌ها در ششمین دور مذاکرات قطر، راضی به نظر نمی‌رسد. او تأکید کرده است که با توجه به تشدید جنگ و قربانی شدن مردم بی‌گناه، پیش‌رفت در روند جاری مذاکرات صلح کافی نیست. خلیل‌زاد هم‌‎چنان گفته است که به پیش‌رفت‌های سریع و بیشتر در این روند نیاز است تا به این ترتیب به جنگ خاتمه داده شود.

هم‌زمان با ششمین دور مذاکرات قطر و آغاز ماه رمضان خشونت‌ها در کشور تشدید یافت. هرچند که درخواست برقراری آتش‌بس در ماه رمضان از سوی جهت‌های سیاسی، مقام‌های حکومتی و نهادهای بین‌المللی به کثرت مطرح شد اما گروه طالبان این درخواست‌ها را نپذیرفت. زلمی خلیل‌زاد با اشاره به تشدید خشونت‌ها، گفته است که پیشنهاد او به طرف‌های درگیر جنگ برای کاهش خشونت هم‌چنان باقی است.

در همین حال، گروه طالبان با انتشار خبرنامه‌ای دور ششم مذاکرات قطر را «مثبت» ارزیابی کرده و گفته است که در بعضی موارد پیش‌رفت‌هایی نیز به دست آمده است.

ششمین دور مذاکرات رسمی نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در یازدهم ماه جاری آغاز شد. این دور با یک روز وقفه، نه روز دوام کرد. انتظار می‌رفت که دو طرف در این دور روی خروج نیروهای خارجی و استفاده نشدن از خاک افغانستان برای اهداف تروریستی علیه کشورهای دیگر به توافق نهایی دست یابند. اما با توجه به اطلاعاتی که دو طرف در اختیار رسانه‌ها قرار داده‌اند، چنین توافقی به دست نیامده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا