صحت

تعداد زیادی از قابله‌های مشغول خدمت، سند صنف ۱۲ ندارند

انجمن قابله‌های افغانستان اعلام کرده که تعداد زیادی از قابله‌هایی که در مرکز و ولایت‌های کشور فعالیت دارند، سند فراغت از صنف ۱۲ را ندارند.

مرسل موسوی؛ رییس قابله‌های افغانستان، امروز (پنج‌شنبه، ۱۹ ثور) در مراسم بزرگ‌داشت از روز جهانی قابله‌ها در کابل گفت که تعدادی از قابله‌ها در زمانی که دولت در سال ۲۰۰۲ برنامه آموزش قابله‌ها را به کمک یک مؤسسه بین‌المللی روی دست گرفت، آموزش دیدند. آن‌ها سند تعلیمی صنف ۱۲ را نداشتند، و پس از آن نیز نتوانستند به تعلیمات و یا تحصیلات خود ادامه دهند.

خام موسوی از دولت و دفتر بانوی اول خواست که در راستای ارتقای ظرفیت تعلیمی و تحصیلی با قابله‌‌ها همکاری کند.

رولا غنی؛ بانوی اول کشور نیز که در این مراسم حضور داشت گفت که وضعیت صحی مادران و نوزادان در کشور بهبود یافته و قابله‌ها در این امر نقش عمده‌‌ای دارند.

خانم غنی اضافه کرد: «قابله‌ها مسؤولیت دارند تا صحت‌مندی نسل آینده افغانستان را تضمین کنند؛ بنابراین باید سطح توانمندی علمی و آگاهی خود را بیشتر سازند.»

همسر رییس جمهوری از وزارت صحت عامه خواست که توجه جدی به ارتقای ظرفیت قابله‌ها داشته‌باشد. به باور وی «قابله‌ای که سواد کافی نداشته‌باشد نمی‌تواند خدمات صحی درستی به بیماران ارائه کند».

مامسی زیور؛ معین مالی و اداری وزارت صحت عامه هم در این مراسم گفت که بعد از سال ۲۰۰۲ گام‌های قابل ملاحظه‌ای در جهت آموزش قابله‌ها برداشته شده‌است.

او افزود که هم‌اکنون شمار قابله‌های افغانستان نزدیک به ۱۰ هزار نفر است؛ در حالی که در سال ۲۰۰۲ این رقم ۴۶۷ نفر می‌رسید.

کاهش مرگ‌ومیر ماداران و نوزادان
خانم زیور گفت: «در سال ۲۰۰۲ آمار مرگ‌ومیر مادران ۱۶۰۰ مادر در هر ۱۰۰ هزار نفر بود؛ اما اکنون این آمار به ۳۹۶ نفر در هر ۱۰۰ هزار کاهش یافته و مرگ‌ومیر نوزادان نیز ۲۲ درصد کاهش یافته‌است.»

این در حالی است که وزارت صحت عامه نیز در گرامی‌داشت از روز جهانی قابله‌ها اعلام کرد که که نسبت به هفت‌سال گذشته میزان مرگ مادران در هنگام ولادت ۷۵ درصد کاهش یافته‌است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا