رویدادهای داخلی

پاکستان به زودی درباره بازشدن فضایش به روی پروازهای افغانستان تصمیم می‌گیرد

افغان رادیو، کابل: سفیر پاکستان در کابل وعده کرده است که کشورش به زودی در مورد بازشدن حریم‌ فضایی‌اش به روی پروازهای عبوری افغانستان، تصمیم خواهد گرفت.

بر اساس یک خبرنامه وزارت امور خارجه، زاهد نصرالله خان، سفیر پاکستان روز سه‌شنبه، هفدهم ثور، در دیدار با ادریس زمان، معین سیاسی وزارت امور خارجه، روی بازشدن زودهنگام حریم فضایی این کشور به روی پروازهای عبوری افغانستان تأکید کرده است.

به نقل از خبرنامه، ادریس زمان در این دیدار که در وزارت امور خارجه انجام شده است، بر بهبود روابط میان دو کشور تأکید کرده است. آقای زمان هم‌چنان نگرانی دولت را از بسته بودن حریم هوایی این کشور به روی پروازهای عبوری افغانستان مطرح کرده است.

دو طرف در این دیدار در مورد گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور، حل مشکل ترانزیتی، ترانسپورتی، مبارزه مشترک با تروریسم، از سر گیری پلان عمل میان دو کشور و هم‌چنان تماس تلفنی رییس جمهور غنی و عمران‌خان صحبت کرده‌اند. عمران‌‌خان و رییس جمهور غنی روز دوشنبه گذشته باهم تلفنی صحبت کردند و قرار شد که آقای غنی به اسلام‌آباد سفر کند.

حدود دو ماه می‌شود که فضای پاکستان به روی پروازهای عبوری افغانستان از مسیر منتهی به حریم هوایی این کشور مسدود است. فضای پاکستان به روی تمامی پروازهای خارجی در هشتم حوت سال گذشته بسته شد. پاکستان این اقدام را یک روز پس از حمله‌ی جنگنده‌های هندی بر مواضع گروه جیش‌محمد در خاک پاکستان و افزایش تنش‌ها بین دو کشورِ مجهز با سلاح هسته‌ای روی دست گرفت.

صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت امور خارجه، در اواخر ماه حمل از پاکستان خواسته بود که فضایش را به روی پروازهای عبوری افغانستان باز کند. به رغم تمامی تلاش‌های دیپلماتیک، ممنوعیت پرواز برای هواپیماهای خارجی از فضای پاکستان به هند، تا هنوز رفع نشده است.

وزارت ترانسپورت در یازدهم ثور اعلام کرد که با مقام‌های تاجیکستان روی ایجاد مسیرهای تازه‌ی هوایی به منظور انجام پروازهای عبوری از افغانستان به مقصد چین و هند از طریق فضای تاجیکستان به توافق رسیده است. مسوولان ادارات هوانوردی دو کشور برای اجرای این توافق و همکاری بیش‌تر در زمینه ترانسپورت هوایی، یک یادداشت تفاهم نیز امضا کردند.

اداره هوانوردی ملکی پیشتر گفته بود که اگر چنان‌چه فضای پاکستان به روی پروازهای عبوری از افغانستان به هند باز نشود، کابل مسیرهای تازه‌ای را انتخاب خواهد کرد. این اداره هم‌چنان خاطرنشان ساخته بود که تلاش‌ها برای متقاعد کردن مقامات پاکستانی به هدف گشایش فضای این کشور به روی پروازهای عبوری از افغانستان به هند در جریان است.  هم‌چنان این اداره در همان آغاز یک مسیر بدیل را به روی پروازهای افغانستان به هند از طریق فضای ایران باز کرد. این مسیر هوایی اما از نگاه زمانی طولانی است و هم‌چنان هزینه بیشتر مالی روی دست شرکت‌های هوایی و مسافران افغان می‌گذارد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا