رویدادهای داخلی

دو خبرنگار رویترز از زندانی در میانمار رها شدند

میانمار دو خبرنگار رویترز به نام‌های «وا لون» و «کیاو سوئه‌اوو» را که بیش از ۵۰۰ روز در زندان به سرده بودند، روز سه‌شنبه آزاد کرد. این دو خبرنگار در دسامبر ۲۰۱۷ به خاطر پوشش خبری بحران روهینگیا و کشتار مسلمانان در این منطقه به هفت سال زندان محکوم شده بودند. آن‌ها شامل ۶ هزار و ۵۲۰ زندانی‌اند که از حکم عفو عمومی رییس جمهور میانمار برخوردار شده‌اند.

رسانه‌ها گزارش داده‌اند که وا لون و کیاو سوئه‌اوو هنگام ترک زندان «اینسن رانگون» دست تکان می‌دادند و می‌خندیدند. آن‌ها از تمامی کسانی که در سراسر جهان برای آزادی‌شان تلاش کرده بودند، سپاس‌گزاری کرده‌اند. وا لون گفته است که به فعالیت خبرنگاری خود ادامه می‌دهد.

به این دو خبرنگار در ماه اپریل جایزه پولیتزر اهدا شده است.

این دو خبرنگار رویترز به جرم در دست داشتن اسناد سری و اتهام افشای اسرار دولتی در سال ۲۰۱۸ به ۷ سال زندان محکوم شده بودند. دادستان کل میانمار در آن زمان اعلام کرده بود که وا لون و کیاو سوئه‌اوو به اطلاعات سری‌ در مورد مأموریت‌های امنیتی در ایالت راخین دسترسی پیدا کرده‌اند.

به گزارش دویچه‌وله، مسلمانان روهینگیا که در میانمار جمعیت اقلیت را تشکیل می‌دهند، ده‌ها سال است که شاهد سرکوب و آزار و اذیت هستند. در ماه آگست ۲۰۱۷ با کشته شدن چند نگهبان مرزی، وضعیت وخیم‌تر شد. ارتش میانمار واکنش خشونت‌بار و خونینی به این واقعه نشان داد. تقریباً ۷۰۰ هزار مسلمان روهینگیا به بنگله‌دیش فرار کردند. گفته شده است که دولت میانمار حدود ۱۰ هزار مسلمان روهینگیایی را کشته است. این اقدام، نسل‌کشی خوانده شده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا