رویدادهای داخلی

یک میلیون گونه گیاهی و حیوانی در معرض انقراض اند

سازمان ملل در گزارش تازه‌ای اعلام کرد که حدود یک میلیون گونه گیاهی و حیوانی در سراسر جهان در معرض انقراض قرار گرفته‌اند. این گزارش که از سوی شورای جهانی تنوع زیستی در مدت سه سال تهیه شده است، روز دوشنبه در پاریس منتشر شد. این نهاد وابسته به سازمان ملل، انسان را مقصر اصلی در امر به مخاطره افتادن حیات این گونه‌ها معرفی کرده است.

به گزارش دویچه وله، تعداد کل گونه‌های گیاهی و حیوانی جهان هشت میلیون برآورد شده است. شورای جهانی تنوع زیستی گفته است که یک هشتم این گونه‌ها در معرض خطر جدی نابودی قرار دارد. این نهاد افزوده است که احتمال دارد بسیاری از این گونه‌ها «تا چند دهه دیگر» کاملاً منقرض شوند.

روبرت واتسون، مدیر عمومی شورای جهانی تنوع زیستی، اعلام کرده است که انقراض این گونه‌ها به همان اندازه مخاطره‌آمیز است که تغییرات اقلیمی. او هشدار داده است که انسان‌ها با ادامه وضعیت کنونی، بنیادهای اقتصاد و معیشت خود را نابود می‌کنند. گفته شده است که فعالیت‌های بخش زراعتی، تخریب جنگلات، بهره‌برداری بی‌رویه از معادن، ماهی‌گیری و شکار مهم‌ترین علت‌های از میان رفتن گونه‌های گیاهی و جانوری در سطح جهان است. واتسون تأکید کرده است که آوردن تغییر در سیاست‌های زراعتی، مصرف و محیط زیستی، یک «ضرورت فوری» است.

بر اساس گزارش شورای جهانی تنوع زیستی، حشرات بیش از گونه‌های دیگر در معرض انقراض قرار دارند. برآورد شده است که تعداد حشرات در اروپا طی سه دهه گذشته حدود ۸۰ درصد کاهش یافته است.

گزارش این نهاد وابسته به سازمان ملل با همکاری حدود ۱۵۰ پژوهشگر از ۵۰ کشور جهان تهیه شده است. طبق این گزارش، انقراض گونه‌های گیاهی و حیوانی مرز نمی‌شناسد و تقریباً اکثریت کشورهای جهان به نوعی از این روند متأثر هستند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا