رویدادهای داخلی

مقامات افغان و ناتو: امیدواریم خشونت کاهش یابد و جنگ متوقف شود

خلیل اسیر

مقام‌های افغان و ناتو در پیام‌هایی که به مناسبت ماه رمضان منتشر کرده‌اند، نسبت به کاهش خشونت‌ها و توقف جنگ در این ماه ابراز امیدواری کرده‌اند. آن‌ها گفته‌اند که ماه رمضان، فرصتی است برای هم‌دلی و هم‌زیستی و می‌تواند افغان‌ها را با‌هم نزدیک کند.

 عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور، در پیامی گفته است، مردم انتظار دارند که خشونت‌های طولانی در ماه رمضان متوقف شود و آن‌ها بتوانند در فضای آرام به عبادت و نیایش بپردازند. او افزوده است که افغانستان سال‌ها است که درگیر جنگ و منازعه است. به گفته عبدالله، در این سال‌ها، «گروه‌های تروریستی با قرائت نادرست و افراطی از دین، هزاران انسان بی‌گناه را کشته‌اند و مرتکب شنیع‌ترین اعمال ضد دینی و انسانی شده‌اند.» او تأکید کرده است که علمای دینی وظیفه دارند تا در ماه رمضان، مردم را نسبت به خطر افراطیت آگاه سازند و چگونه‌گی سوء‌استفاده از دین در توجیه عملیات تروریستی را برای آن‌ها روشن کنند.

نیکلاس کی، نماینده ملکی ناتو در افغانستان، در پیامی به مناسبت ماه رمضان، برای افغان‌ها، رمضان صلح‌آمیز و توأم با خوشی آرزو کرده است. او گفته است که ماه رمضان، فرصتی است تا افغان‌ها را در جایی از این کشور با‌هم نزدیک کند. نیکلاس کی ابراز امیدواری کرده است که خشونت‌ها و کشتار در افغانستان در ماه رمضان کاهش یابد. نماینده ملکی ناتو افزوده است که افغان‌ها خواستار صلح هستند و ناتو از آن حمایت می‌کند.

از سوی دیگر، شورای عالی صلح در پیامی به همین مناسبت، از دولت و گروه طالبان خواستار رهایی زندانیان یک‌دیگر شده است. این شورا هم‌چنان از دو طرف خواسته است که برای یک دوره طولانی از ماه رمضان آتش‌بس کنند. به بیان این شورا، رهایی زندانیان و آتش‌بس، دو اقدام مؤثر برای اعتمادسازی و هم‌چنان شروع گفت‌وگوهای صلح است. این شورا از مردم نیز تقاضا کرده است تا در ماه رمضان، کوشش‌های خود برای رسیدن به صلح را تشدید کنند.

پیش از این، تدامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان، نیز در پیامی به مناسبت ماه رمضان، از طرف‌های درگیر خواسته بود تا دست از جنگ بکشند. یاماموتو گفته است که رمضان زمان ویژه برای عبادت و ریاضت و ابراز همدردی با کسانی است که از جنگ‌ها در افغانستان متأثر شده‌اند. او ابراز امیدواری کرده بود که ماه رمضان بتواند فرصتی را برای نزدیک‌شدن تمامی افغان‌ها با یک‌دیگر فراهم کند. نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان خاطرنشان کرده است که این سازمان به همکاری خود با افغانستان تا رسیدن این کشور به صلح و رفاه متعهد است.

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، در پیام خود به مناسبت ماه رمضان گفته است که «ماه مبارک رمضان، ماه صلح و آشتی است.» او در این پیام، بار دیگر از گروه طالبان خواستار پذیرش فیصله لویه‌جرگه مشورتی صلح شد. لویه‌جرگه مشورتی صلح که روز جمعه گذشته به کارش پایان داد، از طرف‌های جنگ خواستار وضع آتش‌بس شده است. غنی افزوده است که او مخالف ریختن خون شهروندان کشور است و از هر گونه اقدام برای رسیدن به صلح، استقبال می‌کند.

گروه طالبان تا کنون در برابر این خواسته‌ها چیزی نگفته است؛ اما پیش‌تر ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، گفته بود که «ماه مبارک رمضان، ظرف و زمان بسیار بهتر برای جهاد است.» او کسانی را که پیش از این در این ماه خواستار توقف جنگ شده‌اند، به بی‌خبری از «فلسفه جهاد و رمضان» متهم کرده است.

از سوی دیگر، جنگ‌جویان طالبان ساعاتی پیش از شروع اولین سحری رمضان امسال، به نقاط مختلف کشور حمله کرده‌اند. این حملات که از جمله در ولسوالی گلستان فراه و ولسوالی جاغوری غزنی انجام شده است، تلفاتی نیز به همراه داشته است. در حمله‌ای که از سوی جنگ‌جویان طالبان در فراه انجام داده است، دست‌کم ۲۰ سرباز ارتش کشته شده‌اند. به این ترتیب مشخص می‌شود که گروه طالبان تصمیم دارد در ماه رمضان نیز به جنگ خود ادامه بدهد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا