رویدادهای داخلی

بررسی شکایات آرای انتخابات پارلمانی کابل پایان یافت

افغان رادیو، کابل: کمیسیون شکایات انتخاباتی از پایان روند بررسی‌ شکایت‌ها در پیوند به نتایج ابتدایی انتخابات مجلس نماینده‌گان کابل خبر داد.

محمدقاسم الیاسی، دبیر و کمیشنر کمیسیون شکایات انتخاباتی روز سه‌‌شنبه، هفدهم ثور به روزنامه افغان رادیو گفت که این کمیسیون پس از تکمیل بررسی شکایت‌ها و اعتراض‌هایی که در پیوند به نتایج انتخاباتی پارلمانی ولایت کابل وجود داشت، فیصله‌اش را برای اعلام نتایج نهایی انتخابات پارلمانی این ولایت به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده است. فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی در پیوند به نتایج حوزه انتخاباتی کابل روز دوشنبه به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده شده است.

کمیسیون شکایات انتخاباتی حدود یک هفته پیش اعلام کرده بود که نتایج بازشماری آرای حوزه انتخاباتی کابل را لغو کرده و شمارش مجدد را بر اساس فورم نتایج روز انتخابات در این حوزه آغاز می‌کند. این کمیسیون هم‌زمان از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته بود که فورم نتایج روز انتخابات را در اختیار کمیسیون شکایات انتخاباتی قرار دهد. 

اما محمدقاسم الیاسی می‌گوید که حدود ۲۰ درصد فورم نتایج روز انتخابات حوزه کابل ناپدید شده و کمیسیون مستقل انتخابات آن را در اختیار کمیسیون شکایات انتخاباتی قرار نداده است. او افزود که کمیسیون شکایات انتخاباتی پس از تلاش مکرر موفق به یافتن ۲۰ درصد فورم نتایج روز انتخابات نشد و سرانجام فیصله‌ی نهایی‌اش را به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده است.

دبیر کمیسیون شکایات انتخاباتی هم‌چنان گفت که یک مکتوب نیز به کمیسیون مستقل انتخابات فرستاده شده است تا در صورت امکان فورم نتایج ۲۰ درصد روز انتخابات را در اختیار اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی قرار دهد.

با این حال، محمدقاسم الیاسی تأکید کرد که فیصله کمیسیون شکایات انتخاباتی در مورد نتایج انتخابات پارلمانی کابل نهایی است.

از جانب دیگر، عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات دریافت فیصله‌ی نهایی کمیسیون شکایات انتخاباتی را در مورد آرای حوزه انتخاباتی کابل تأیید می‌کند. آقای ابراهیمی به افغان رادیو گفت که این کمیسیون تلاش می‌کند تا پس از تطبیقات لازم نتایج نهایی حوزه انتخاباتی کابل را هرچه زودتر اعلام کند و پرونده انتخابات پارلمانی را بندد.

برگزاری انتخابات در حوزه کابل با حاشیه‌ها و جنجال‌های زیادی همراه بود. یک‌بار اعضای پیشین کمیسیون شکایات انتخاباتی نتایج این حوزه را به دلیل وجود شکایات و ادعای تقلب گسترده باطل اعلام کرده بودند. پس از گزینش کمیشنران تازه برای کمیسیون شکایات انتخاباتی، اعضای جدید  نیز تا مدت‌ها بررسی‌های‌شان را در این مورد آغاز نکرده و دلیل آن را نیز وجود چالش‌ها و نارسایی‌های بی‌شمار در انتخابات این حوزه اعلام کرده بودند.

انتخابات مجلس نماینده‌گان در ۲۸ و ۲۹ میزان سال گذشته در سراسر کشور به استثنای ولایت‌های قندهار و غزنی برگزار شد. انتخابات پارلمانی قندهار با یک هفته تأخیر در پنجم عقرب برگزار شد، اما انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی تاکنون برگزار نشده است. آن‌چنانی که مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند، این انتخابات قرار است در ششم میزان، هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی برگزار شود.

برگزاری انتخابات پارلمانی با مشکلات زیادی همراه بود. بر ‌اساس تقویم انتخاباتی، قرار بود نتایج ابتدایی انتخابات مجلس نماینده‌گان در ۱۹ عقرب و نتایج نهایی آن در ۲۹ قوس سال گذشته اعلام شود، اما با گذشت حدود ۶ ماه از برگزاری آن، هنوز هم نتایج نهایی کامل انتخابات مجلس نماینده‌گان اعلام نشده است.

دور هفدهم پارلمان روز جمعه، ششم ثور در غیاب نماینده‌گان ولایت‌های پکتیا و کابل گشایش یافت. کمیسیون مستقل انتخابات دو روز پس از افتتاح پارلمان نتایج نهایی انتخابات پارلمانی ولایت پکتیا اعلام کرد.

مجلس نماینده‌گان در آغاز هفته جاری تشکیل جلسه داد اما به دلیل نبود نماینده‌گان کابل، نتوانست انتخابات هیأت اداری‌اش را برگزار کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا