رویدادهای داخلی

وعده غنی به کوچی‌ها: چراگاه‌ها را برای ۲۰ نسل حفاظت می‌کنم

افغان رادیو، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور گفته است، او می‌خواهد که چراگاه‌های کشور را برای ۲۰ نسل آینده حفاظت کند.

 آقای غنی این سخنان را در دیداری با فرستاده‌گان کوچی‌ها در لویه‌جرگه مشورتی صلح مطرح کرده است. ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه‌ای اعلام کرده است که این دیدار روز یک‌شنبه، پانزدهم ثور، انجام شده است.

به نقل از خبرنامه، نماینده‌گان کوچی‌ها در این دیدار، پیشنهادات‌شان را در زمینه سهم کوچی‌ها در حکومت‌داری محلی، احیای چراگاه‌ها، دادن سهمیه حج برای کوچیان، اعمار مکاتب دارای خوابگاه و سهم کوچی‌ها در پروسه صلح به حکومت سپرده است.

در مقابل، محمداشرف غنی به اداره مستقل ارگان‌های محلی دستور داده است که به کوچی‌ها در حکومت‌داری محلی سهم در نظر بگیرد تا به گفته رییس جمهور، صدای کوچی‌ها در اطراف و اکناف شهرها و ولسوالی‌ها واضح باشد. به نقل از خبرنامه، رییس جمهور غنی به کوچی‌ها وعده داده است:«می‌خواهم چراگاه‌های کشور را برای ۲۰ نسل آینده حفاظت کنم.»

او به وزارت‌ زراعت، مالداری و آبیاری و وزارت شهرسازی و اراضی دستور داده است که به صورت مشترک روی حفاظت چراگاه‌ها کار کنند.

رییس جمهور هم‌چنان گفته است که مالداری کشور باید عصری شود و حکومت و کوچی‌ها به صورت مشترک روی این طرح کار کنند. او به کوچی‌ها توصیه کرده است که در کنار مالداری، به زراعت نیز توجه کنند.

ریاست جمهوری در دهم ماه جاری اعلام کرده بود که دو میلیارد افغانی بودجه را برای کوچی‌ها اختصاص داده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا