رویدادهای داخلی

امریکا برای هشدار به ایران کشتی جنگی و بمب‌افکن به خاورمیانه می‌فرستد

جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ، می‌گوید که امریکا برای انتقال پیام روشن به «ایران»، توان نظامی و تهاجمی خود در منطقه خاورمیانه را افزایش می‌دهد. به گفته جان بولتون، امریکا در نظر دارد برای انتقال این پیام به ایران که هر گونه تعرض نظامی به منافع امریکا و متحدان آن با واکنش کوبنده روبه‌رو خواهد شد، کشتی جنگی و بمب‌افکن به خاورمیانه می‌فرستد. او تصریح کرده است که امریکا به دنبال جنگ با ایران نیست، اما برای پاسخ به هر گونه حمله از سوی سپاه پاسدان و سایر نیروهای نظامی ایران، آماده‌گی کامل دارد. او گفته است که این اقدام، واکنشی به رفتاره‌های نگران‌کننده و تنش‌برانگیز ایران است.

بمب‌افکن و کشتی جنگی که امریکا به خاورمیانه اعزام می‌کند، تحت پوشش و نظارت ستاد فرماندهی مرکزی امریکا فعالیت خواهد کرد. ایران این سازمان نظامی امریکا را «تروریستی» خوانده است. پیش از آن، سپاه پاسداران ایران از سوی امریکا در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گرفته بود. فرمانده سپاه پاسداران ایران در ماه حمل گفته بود که نیروهای امریکا در منطقه دیگر آرامش کنونی خود را نخواهند داشت.

مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ در حالی از اعزام کشتی جنگی و بمب‌افکن به خاورمیانه سخن می‌زند که اخیراً تنش‌ها میان امریکا و ایران افزایش یافته است. امریکا به دنبال اعمال فشار حداکثری به منظور آوردن «تغییر» در رفتار «تحدیدکننده» ایران است. دولت امریکا در همین راستا، معافیت هفت کشور برای خرید نفت خام از ایران را تمدید نکرده است. هم‌چنان از میان پنج معافیت همکاری هسته‌ای با ایران، دو معافیت آن از سوی امریکا لغو شده است. سه معافیت دیگر برای مدت کوتاهی تمدید شده است.

گفته شده است که عدم تمدید معافیت نفتی و محدودیت‌های هسته‌ای تازه علیه ایران، اوج فشارهای واشنگتن بر تهران را از زمان خروج امریکا از برجام نشان می‌دهد. امریکا ماه ثور سال گذشته به صورت یک‌جانبه از توافقات برجام بیرون رفت.

امریکا بارها ایران را به دامن زدن بی‌ثباتی و حمایت از تروریسم در منطقه متهم کرده است. ایران این اتهامات را بی‌اساس خوانده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا