رویدادهای داخلی

سرور دانش از گروه طالبان خواست در ماه رمضان آتش‌بس کند

افغان رادیو، کابل: محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری از گروه طالبان خواست که در ماه رمضان آتش‌بس کند.

آقای دانش که امروز یک‌شنبه، پانزدهم ثور، در مراسم معرفی «قانون حمایت از حقوق کودک» صحبت می‌کرد، پذیرش درخواست آتش‌بس از سوی گروه طالبان را بر این گروه «فرض» دانست. او گفت: «بر گروه طالبان فرض است با قبول آتش‌بس و مذاکره مستقیم با مردم و دولت افغانستان، زمینه را برای صلح پایدار و نجات جان هزاران کودک و گشودن دروازه مکتب به روی میلیون‌ها کودک کشور فراهم کند و بیش از این به امید کسب ثواب، با کشتن مردم مسلمان، خود را جهنمی نسازد.»

معاون دوم ریاست جمهوری با اشاره به موضوع منتقدان و مخالفان لویه‌جرگه مشورتی صلح  نیز از منتقدان خواست که به قطع‌نامه جرگه احترام بگذارند.

لویه‌جرگه مشورتی صلح روز دوشنبه هفته گذشته برگزار شد و روز جمعه، سیزدهم ثور پایان یافت. اعضای لویه‌جرگه مشورتی صلح یک قطع‌نامه ۲۳ ماده‌ای را به دست نشر سپردند. قطع‌نامه لویه‌جرگه مشورتی صلح از سوی مخالفان و منتقدان آن، تکراری و بی‌دست‌آورد خوانده شد. به شمول عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی و چند دسته انتخاباتی دیگر که این جرگه را تحریم کرده بودند، حکومت را متهم کردند که با برگزاری لویه‌جرگه به تحرکات ناسنجیده خود در راستای صلح پوشش مردمی داده است.

از جانب دیگر، یکی از خواست‌های که این روزها از سوی جهت‌های مختلف کشور مطرح شده، برقراری آتش‌‎بس میان طرف‌های جنگ به خصوص در جریان ماه رمضان است. گروه طالبان این درخواست را رد کرده و بار دیگر بر تداوم جنگ در ماه رمضان پای فشرده است.

در کنار درخواست‌ها برای برای برقراری آتش‎بس در سطح ملی، شماری از نهادهای بین‌المللی، سازمان ملل، امریکا، اتحادیه اروپا، چین، روسیه و شماری از کشورهای دیگر نیز خواهان برقراری آتش‌بس و کاهش خشونت‌ها شده‌اند. در این میان اما گروه طالبان بر ادامه جنگ اصرار دارد.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان که هیأت امریکایی را در ششمین دور گفت‌وگوی رسمی نماینده‌گان امریکا با گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر، رهبری می‌کند، بارها از این گروه خواسته است که خشونت‌ها را کاهش دهد و به خواست مردم افغانستان توجه کند. 

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا