رویدادهای داخلی

رییس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات به ۱۳ ماه زندان محکوم شد

افغان رادیو، کابل: احمدیوسف نورستانی، رییس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات، والی پیشین هرات و عضو کنونی مجلس سنا از سوی محکمه ابتدایی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری، به یک سال و یک ماه زندان و رد یک میلیون افغانی محکوم شده است.

محکمه علنی آقای نورستانی امروز یک‌شنبه، پانزدهم ثور برگزار شد. یوسف نورستانی به اتهام سوءاستفاده از صلاحیت‌های وظفیه‌ای در زمان کارش به عنوان والی هرات محاکمه شد. او هم‌چنان متهم بود که یک میلیون افغانی را از تصدی ملی‌بس هرات قرض گرفته و آن را دوباره به خزانه دولت نسپرده است. یوسف نورستانی حدود ده سال قبل والی هرات بود. پرونده یوسف نورستانی از سوی لوی‌سارنوالی به محکمه فرستاده شده است.

هرچند آقای نورستانی در جریان محکمه امروز حضور نداشت و حکم در غیاب او صادر شد. اما قاضی محکمه گفته است که یوسف نورستانی حق استیناف‌خواهی دارد. وکیل مدافع آقای نورستانی اتهام‌های وارد شده بر مؤکلش را رد کرده است.

یوسف نورستانی یک دوره کمیسیون مستقل انتخابات را رهبری و مدیریت کرد. در زمان ریاست او، انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۳ برگزار شد. این انتخابات به دلیل آن‌چه تقلب گسترده خوانده شد، جنجالی و از اعضای کمیسیون مستقل انتخابات آن زمان چهره‌های خبرساز ساخت.

بیش‌تر اتهام تقلب و مهندسی انتخابات از سوی دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی بر اعضای کمیسیون مستقل انتخابات آن زمان که یوسف نورستانی ریاست آن را به عهده داشت، مطرح شده بود.

به همین دلیل زمانی که رییس جمهور غنی آقای نورستانی را به عنوان سفیر در اسپانیا گماشت، عبدالله عبدالله با آن مخالفت کرد. آقای نورستانی از چند ماه به این‌سو، به حیث سناتور انتصابی در مجلس سنا معرفی شده بود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا