رویدادهای داخلی

رییس جمهور غنی به پاکستان سفر می‌کند

افغان رادیو، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور دعوت عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان را برای سفر به این کشور پذیرفته است. ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه‌ای گفته است که این دعوت در یک تماس تلفنی میان رییس جمهور غنی و آقای خان پس از چاشت امروز یک‌شنبه، پانزدهم ثور، مطرح شده است. زمان انجام این سفر روشن نیست، اما آقای غنی به عمران خان گفته است که زمان این سفر از مجراهای دیپلماتیک دو کشور تعیین خواهد شد.

دو طرف در این تماس تلفنی، روی پروسه صلح افغانستان و اتصال منطقه‌ای گفت‌وگو کرده‌اند. به نقل از خبرنامه، عمران خان از آقای غنی به‌ خاطر «بحث تفصیلی و رسیدن به یک تفاهم واضح در رابطه به مسایل اقتصادی و اتصال منطقه‌ای» دعوت کرده که به اسلام‌آباد سفر کند.

خبرنامه افزوده است که نخست‌وزیر پاکستان در جریان این تماس، تعهد کرده که کشورش برای هرگونه همکاری که منتج به تأمین صلح و ثبات در افغانستان شود، آماده است. ارگ ریاست جمهوری هم‌چنان گفته است که آقای خان با «دید و فکر اقتصادمحور و اتصال منطقه‌ای رییس جمهور غنی توافق» دارد. آقای خان بر ضرورت بحث روی مسایل تخنیکی چگونه‌گی اتصال منطقه‌ای به سطح هیأت دو کشور تأکید کرده است.

در مقابل، رییس جمهور از تعهد عمران خان برای همکاری در روند صلح ستایش کرده و گفته است که روحیه جدید ایجاد شده بر محور اقتصاد و اتصال منطقه‌ای مورد حمایت حکومت افغانستان است.

آقای غنی حدود چهار ماه پیش در یک تماس تلفنی از عمران خان دعوت کرده بود که به افغانستان سفر کند. در این تماس تلفنی که در ۲۷ ماه حوت سال گذشته انجام شد، عمران نیز از آقای غنی دعوت کرده بود که پاکستان سفر کند. این دعوت‌ها تاکنون پاسخ عملی نیافته است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا