رویدادهای داخلی

تحریم‌کننده‌گان جرگه: «حکومت تحرکات ناسنجیده‌اش را پوشش مردمی می‌دهد»

پایان و صدور قطع‌نامه‌ی لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، واکنش‌های متفاوتی را در پی داشت. شماری از ستادهای انتخاباتی که از تحریم‌کننده‌گان این جرگه بودند، می‌گویند که حکومت خواست با برگزاری این جرگه، تحرکات ناسنجیده‌ی خویش را در راستای صلح، پوشش مردمی بدهد.

محمدعارف کیانی، سخنگوی دسته‌ی انتخاباتی «امنیت و عدالت»، به رهبری رحمت‌الله نبیل می‌گوید که «تیم حاکم» تلاش کرد تا با برگزاری لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، تحرکات ناسنجده‌ی خویش را در این راستا پوشش مردمی بدهد. آقای کیانی می‌افزاید که حکومت در نظر داشت تا خواست‌ها و مطالبات خویش را از آدرس «یک جرگه‌ی فرمایشی» مطرح کند.

سخنگوی دسته‌ی انتخاباتی «امنیت و عدالت» تأکید می‌کند که با این برخوردها و سیاست‌های حکومت، فرصت تحقق خواست‌های مردم به دست نمی‌آید و حکومت نیز در این راستا، اراده‌ی سیاسی ندارد. آقای کیانی می‌افزاید که نگاه حکومت به روند صلح، ابزاری است و قطع‌نامه‌‌ی جرگه‌ی مشورتی صلح نیز،‌ هیچ مؤثریتی نخواهد داشت.

«خواست‌ و پیشنهاد‌های تکراری»

در همین حال، محمد واعظی، سخنگوی دسته‌ی انتخاباتی «صلح و اعتدال» به رهبری محمدحنیف اتمر، می‌گوید قطع‌نامه‌ای که در پایان جرگه‌ی مشورتی صلح صادر شد، هیچ خواست و پیشنهاد تازه‌ای نداشت. آقای واعظی می‌افزاید، مواردی که در قطع‌نامه آمده است، پیش از این نیز ‌از سوی جریان‌های سیاسی، مردم و نماینده‌گان مردم بارها مطرح شده است.

 سخنگوی دسته‌ی انتخابات صلح و اعتدال باور دارد که حکومت سعی می‌کند از دیدگاه و خواست‌های مردم، سوءاستفاده کند و مشروعیت خویش را پس از اول جوزای سال جاری تأیید کند. آقای واعظی تأکید می‌کند که از نخست تاکنون در گفت‌وگوهای صلح، حکومت نتوانسته است نقش مدیریتی برازنده‌ای در این گفت‌وگوها نشان بدهد.

در کنار این، نعیم نظری، فعال جامعه‌ی مدنی می‌گوید که مباحث و خواست‌هایی که از سوی جرگه‌‌ی مشورتی صلح مطرح شده‌ است، پیش از این سوی اقشار مختلف مردم بیان شده بود‌. آقای نظری با اشاره به واکنش طالبان به قطع‌نامه‌ی لویه‌جرگه می‌گوید که طالبان برای پذیرفتن خواست‌های مردم، اراده ندارند.

لویه‌جرگه دست‌آورد جدیدی نداشت

ریاست اجرایی که یکی از تحریم‌کننده‌گان لویه‌جرگه‌ی مشورتی بود، نیز در گفت‌وگوها با رسانه‌های خارجی، لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح را فاقد ‌دست‌آورد خوانده است. عبدالله عبدالله گفته است که برگزاری لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح به ‌رغم تحمیل هزینه مالی بر مردم و ایجاد وقفه در فعالیت‌های اقتصادی و اجرای امور دولتی، دست‌آوردی نداشته است.

«طالبان پاسخ بدهند که خواست مردم را می‌پذیرند یا خیر»

ارگ ریاست جمهوری بر این‌که قطع‌نامه‌ی لویه‌جرگه‌ی مشورتی، راه و نقشه‌ی آنان برای پروسه‌ی صلح است، تأکید می‌کند. شاه‌حسین مرتضوی، با اشاره به واکنش منفی طالبان در برابر این قطع‌نامه، می‌گوید که قطع‌نامه‌ی لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، موضع «ملت» در گفت‌‌وگوهای صلح است و طالبان باید نشان بدهند که در برابر ملت قرار می‌گیرند و یا این پیام را می‌پذیرند.

گروه طالبان، مخالفت‌شان را با تصمیم و فیصله‌های لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح اعلام کرده‌اند. در پایان آخرین روز این جرگه و صدور قطع‌نامه، طالبان در واکنش به آن با نشر خبرنامه‌ای لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح را یک «جلسه‌ی نمایشی» عنوان کرده‌اند. خبرنامه‌ی طالبان افزوده است که این جرگه تنها بهانه‌جویی برای مصارف هنگفت، منحرف ساختن توجه مردم از ناکامی‌ها و تلاشی برای نجات از انزوای رییس جمهور غنی بود.

استقبال یوناما و ناتو

پس از صدور قطع‌نامه لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما‌، از خواست این جرگه مبنی‌ بر اعلام آتش‌بس از سوی طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان، حمایت کرده است. یوناما با نشر اعلامیه‌ای گفته است که خواست اعلام آتش‌بس، در زمینه‌ی برقراری صلح در افغانستان کمک خواهد کرد. این سازمان اعلام کرده است که در راستای پایان بخشیدن جنگ در افغانستان، آماده کمک و همکاری لازم است.

افزون بر این، ناتو نیز از قطع‌نامه‌ی جرگه‌ی مشورتی صلح، حمایت کرده است. نیکلاس کی، نماینده‌ی ملکی ناتو در افغانستان، در صفحه‌ی توییترش نگاشته است: زمان آن فرا رسیده است که طالبان به خواست‌های مردم افغانستان، احترام بگذارند.

هم‌چنان سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل‌، برگزاری لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح را تبریک گفته است. سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل،‌ در صفحه‌ی توییترش نوشته است که برگزاری لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح که نمادی سنتی از مشارکت مردم افغانستان در تصمیم‌گیری پیرامون موضوعات مهم به شمار می‌رود، نشانه‌ای از ندای صلح‌خواهی مردم این کشور است.

لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح روز جمعه، سیزدهم ثور، پایان یافت. این جرگه، در اخیر یک قطع‌نامه بیست‌وسه ماده‌ای صادر کرد. اعضای لویه‌جرگه مشورتی صلح در این قطع‌نامه به دولت و تحریک طالبان پیشنهاد کرده‌اند که آتش‌بس فوری و دایمی را اعلام کنند. به صورت مشخص از جناح‌های درگیر جنگ خواسته شده است که آتش‎بس را برای اعتمادسازی و پایان دادن به تبلیغات منفی در ماه رمضان سال جاری اعلام کنند و آن را در سراسر کشور اجرایی سازند. با این حال، طالبان با این خواست مخالف ورزیده و گفته‌اند که «افغانستان اشغال شده است و جهاد در آن‌جا فرض می‌باشد.»

در قطع‌نامه هم‌چنان از تمام جناح‌های درگیر جنگ و دخیل در پروسه صلح خواسته شده است که از وضع پیش‌شرط‌هایی که زمینه آغاز مذاکرات را محدود می‌کند، خودداری کنند. اعضای لویه‌جرگه مشورتی صلح به طرف‌های دخیل پیشنهاد کرده‌اند که با اسیران و زندانیان یک‌دیگر با روحیه اسلامی برخورد کنند و با استفاده از روش‌های سازنده و انعطاف‌پذیر، برنامه تبادل زندانیان را روی دست گیرند.

عضای لویه‌جرگه هم‌چنان از دولت و گروه‌های سیاسی کشور خواسته‌اند که اجماع ملی را در پیوند به پروسه صلح تقویت و هیأت مذاکره‌کننده صلح را با ترکیب قابل مدیریت حداکثر ۵۰ نفر تشکیل کنند. این اعضا پیشنهاد کرده‌اند که هیأت مذاکره‌کننده صلح باید از تمام جناح‌ها نماینده‌گی کند. در قطع‌نامه لویه‌جرگه مشورتی صلح، از دولت خواسته شده است که برنامه جامع را برای تسریع گفت‌وگوهای صلح و مذاکره با طالبان ترتیب کند. از سویی‌ هم، رییس جمهور غنی از قطع‌نامه این جرگه استقبال کرد و گفت که آن را نقشه راه صلح قرار می‌دهد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا