رویدادهای خارجی

کوریای جنوبی به شمالی: از افزایش تنش نظامی خودداری کنید

دفتر ریاست جمهوری کوریای جنوبی، با نشر یک اعلامیه از پیونگ یانگ خواسته که از افزایش تنش نظامی در شبه جزیرۀ کوریا خودداری کند.

اردوی کوریای جنوبی امروز (۴ اپریل) خبرداد که کوریای شمالی چندین راکت را در سواحل شرقی خود پرتاب کرده است.

حکومت کوریای جنوبی، اقدام امروز همسایۀ شمالی خود را نگران کننده خوانده و گفته است که این کار “در تضاد با آن توافقنامۀ نظامی” است که در ماۀ سپتمبر سال گذشته (٢٠١٨) میان هردو کوریا امضا شده بود.

اردوی کوریای جنوبی، ابتدا اقدام امروز کوریای شمالی را ‘پرتاب میزایل ها’ خوانده بود، ولی بعداً آن را’پرتاب چندین راکت غیر مشخص’ عنوان کرد و گفت که بخاطر تشخیص آن، با ایالات متحده یکجا کار میکند.

اگر سلاح تسلیحات شده، میزایل های میان بُرد هم بوده باشد، این کار تعزیرات بین المللی علیۀ برنامه میزایلی کوریای شمالی را نقض نمیکند.

قصرسفید گفته است که رئیس جمهور دونالد ترمپ از اقدام کوریای شمالی کاملاً باخبر بوده و اضافه کرده که واشنگتن بر آزمایشات پیونگ یانگ نظارت دارد.

در عین حال، حکومت جاپان گفته است که اقدام پیونگ یانگ، تهدیدی برای آنکشور نبوده ولی افزده که وزیرخارجه اش با همتای امریکایی خود در این مورد صحبت تلیفونی کرده است.

پس از بن بست در مذاکرات هسته یی میان ایالات متحده و کوریای شمالی، عملکرد امروز پیونگ یانگ، اخرین اقدام تحریک آمیز از سوی کوریای شمالی دانسته میشود.

قبل از این، پیونگ یانگ به تاریخ ١٧ ماۀ اپریل از آزمایش ‘تسلیحات محاربوی رهبری شده’ نیز خبرداده بود.

کیم جونگ اون، رهبر کوریای شمالی، در دیدار اخیر خود با رئیس جمهور روسیه گفته بود که صلح در شبه جزیرۀ کوریا، بستگی به ایالات متحده دارد.

رهبر کوریای شمالی همچنان گفته است که الی پایان امسال به ایالات متحده فرصت میدهد که در مذاکرات هسته یی، از خود انعطاف بیشتر نشان دهد.

اما، رئیس جمهور دونالد ترمپ میگوید، تا زمانیکه کوریای شمالی از برنامۀ هسته یی خود کاملاً دستبردارد نشود، تعزیرات علیۀ آنکشور همچنان ادامه خواهد داشت.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا