رویدادهای داخلی

وزارت خارجه یک مقام سفارت پاکستان را به دلیل راکت‌پراکنی این کشور احضار کرد

افغان رادیو، کابل: وزارت امور خارجه شارژدافیر سفارت پاکستان در کابل را به مقر این وزارت احضار کرد. دلیل این اقدام وزارت امور خارجه، اعتراض به نقض حریم هوایی کشور و راکت‌پراکنی نظامیان پاکستان بر خاک افغانستان خوانده شده است.

در یک خبرنامه وزارت امور خارجه که روز شنبه، چهاردهم ثور نشر شد، آمده است که این وزارت با احضار شارژدافیر سفارت پاکستان در کابل، نقض حریم هوایی و راکت‌پراکنی ارتش پاکستان را که سبب تلفات جانی و خسارت مالی شهروندان کشور شد، محکوم کرده است.

ارتش پاکستان چهارشنبه‌شب گذشته یک رشته حمله‌های هوایی و راکتی را در مربوطات ولایت خوست انجام داد. در نتیجه این حمله‌ها، چهار غیرنظامی کشته و هشت نفر زخمی شده‌ بودند. این حمله‌ها بر ساحاتی از مربوطات ولسوالی‌ سپیره ولایت خوست صورت گرفته بود.

از جانب دیگر، وزارت امور خارجه پاکستان روز چهارشنبه هفته گذشته شارژدافیر سفارت افغانستان در اسلام‌آباد را به این وزارت فرا خوانده بود. دلیل این اقدام «تخطی مرزی» خوانده شده است.

پاکستان ادعا کرده است که در نتیجه حمله شورشیان از خاک افغانستان در ساحات مرزی دو کشور، سه سرباز ارتش پاکستان کشته و هفت نفر دیگر زخمی شده‌اند. براساس ادعای پاکستان، این حمله دو شب قبل انجام شده است و در آن ۷۰ تا ۸۰ شورشی از مربوطات ولایت پکتیکا بر نیروهای نظامی پاکستان در منطقه وزیرستان شمالی حمله کرده‌اند. پاکستان هم‌چنان مدعی شده است که جنگ‌جویان دوباره به خاک افغانستان به دلیل اقدام نکردن نیروهای مرزی افغان موفق به فرار شده‌اند و به همین دلیل از شارژدافیر افغانستان وضاحت خواسته است.  

وزارت امور خارجه افغانستان ادعای پاکستان را مبنی بر عدم اقدام نیروهای امنیتی کشور رد کرده و به شارژدافیر سفارت پاکستان «اقدامات سریع» نیروهای امنیتی افغان را در برابر گروه‌های ضد دولتی در دو طرف خط دیورند، شرح داده است.

به نقل از خبرنامه، وزارت امور خارجه، پاکستان را ترغیب کرده است که صادقانه و بدون تفکیک با گروه‌های ضد دولتی در آن سوی خط دیورند مبارزه و با احترام به حسن هم‌جواری و اعتمادسازی بر‌اساس «یک سازو‌کار نتیجه‌محور» با افغانستان همکاری کند.

در چند ماه اخیر روابط کابل و اسلام‌‌آباد فراز و فرود زیادی داشته‌ است. در جریان سه ماه گذشته وزارت امور خارجه پنج‌بار مقام‌های سفارت پاکستان در کابل را احضار کرده و یک‌بار نیز سفیر افغانستان در اسلام‌آباد را به کابل فرا خوانده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا