رویدادهای داخلی

نخستین نشست مجلس در غیاب نماینده‌گان کابل برگزار شد

افغان رادیو، کابل: نخستین نشست دور هفدهم مجلس‌ نماینده‌گان در غیاب نماینده‌گان کابل امروز شنبه، چهاردهم ثور برگزار شد. اعضای مجلس‌ نماینده‌گان به دلیل عدم حضور نماینده‌گان کابل، موفق به برگزاری انتخابات هیأت اداری این مجلس نشدند.

دور هفدهم مجلس نماینده‌گان حدود نه روز قبل از سوی محمداشرف غنی، رییس جمهور، در غیاب نماینده‌گان کابل و پکتیا افتتاح شد. کمیسیون مستقل انتخابات، نتایج نهایی انتخابات مجلس نماینده‌گان ولایت پکتیا را دو روز بعد از افتتاح مجلس نماینده‌گان اعلام کرد، اما نتایج انتخابات پارلمانی کابل تاکنون اعلام نشده است. هفته گذشته کمیسیون شکایات انتخاباتی نتایج بازشماری آرای این حوزه را لغو کرد. این کمیسیون اعلام کرد که آرای کابل را از نو بازشماری می‌کند. از سویی هم، شماری از نامزدان انتخابات پارلمانی کابل روز شنبه، چهاردهم ثور، خواهان باطل اعلام شدن انتخابات پارلمانی این ولایت شدند.

مسأله عدم حضور نماینده‌گان کابل در نخستین روز نشست دور هفدهم مجلس نماینده‌گان و برگزاری انتخابات هیأت اداری در عدم حضور این نماینده‌گان، از موضوعات جنجالی این نشست بود و به همین دلیل انتخابات هیأت اداری برگزار نشد. نشست روز شنبه مجلس نماینده‌گان از سوی هیأت اداری موقت مدیریت شد. 

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان به این باوراند که برگزاری انتخابات هیأت اداری در نبود نماینده‌گان کابل، قانونی نیست و باید منتظر معرفی شدن این نماینده‌گان بود. شماری دیگر از اعضای مجلس نماینده‌گان اما موافق برگزاری انتخابات هیأت اداری بودند. موافقان استدلال می‌کنند که وظایف هیأت اداری موقت تنها برگزاری انتخابات هیأت اداری است و در غیر آن برگزاری نشست‌های مجلس توجیه قانونی ندارد.

اما مخالفان برگزاری انتخابات هیأت اداری استدلال دیگر دارند و آن را در غیاب نماینده‌گان کابل، خلاف قانون می‌دانند.

با این حال برگزاری و تعیین اجندای نشست‌های بعدی مجلس نماینده‌گان بی‌سرنوشت ماند و مجلس نتوانست در نشست نخست خود روی آن به فیصله نهایی برسد.

دور هفدهم پارلمان روز جمعه، ششم ثور، در غیاب نماینده‌گان کابل و پکتیا گشایش یافت. این دور از پارلمان با سه سال و نه ماه تأخیر گشایش یافته است. بر بنیاد قانون اساسی، دور شانزدهم مجلس نماینده‌گان در سرطان ۱۳۹۵ پایان یافته بود، اما به دلیل آن‌که انتخابات برگزار نشد، کار این دور نزدیک به چهار سال تمدید شد.

انتخابات پارلمانی برای گزینش نماینده‌گان دور هفدهم پارلمان در ۳۲ ولایت کشور در ۲۸ و ۲۹ میزان سال گذشته برگزار شده بود. انتخابات قندهار یک هفته بعد از آن برگزار شد، اما انتخابات پارلمانی غزنی قرار است در ششم میزان امسال برگزار شود. از مجموع این ولایات، تا کنون نتیجه نهایی انتخابات پارلمانی کابل اعلام نشده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا