رویدادهای داخلی

بزرگ‌داشت از یک‌هزار و سیزدهمین سال‌روز تولد پیر هرات

افغان رادیو، هرات: از یک هزار و سیزدهمین سال‌روز تولد خواجه عبدالله انصاری در هرات بزرگ‌داشت شد. خواجه عبدالله انصاری، مشهور به پیر هرات، از عارفان قرن پنجم هجری است که بیش از ۲۵ اثر ادبی و عرفانی دارد.

شاهین مردان، مسوول انستیتوت مطالعات استراتژیک افغانستان در هرات، در صحبت با روزنامه افغان رادیو، هدف از برگزاری این برنامه را معرفی آثار پیر هرات به نسل نو افغانستان می‌خواند.

در این برنامه که در خانه زرنگار، نزدیک آرامگاه پیر هرات برگزار شد، جمعی از استادان دانشگاه، فرهنگیان، نویسنده‌گان، عرفا، شاعران، دانشجویان و اهل معرفت حضور داشتند.

داکتر عبدالغنی خسروی، استاد دانشکده ادبیات فارسی دانشگاه هرات به این نظر است که برای معرفی بهتر آثار خواجه عبدالله انصاری، برنامه‌های تحقیقی گسترده‌ای روی دست گرفته شود. در همین حال، ولی‌شاه بهره، رییس پیشین اطلاعات و فرهنگ ولایت هرات به این نظر است که توجه دوامدار به چنین شخصیت‌ها، سبب رشد فرهنگی و غنامندی داشته‌های ادبی می‌شود.

خواجه عبدالله انصاری، در سال ۳۸۵ ه‍.ش در شهر هرات زاده شده و در سال ۴۶۷ ه‍.ش در همین شهر زنده‌گی را بدرود گفته است. آرامگاه وی، اکنون به جز برای شهروندان افغانستان، زیارتگاه کسانی است که از کشورهای همسایه و منطقه برای عرض حرمت به این مکان می‌آیند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا