رویدادهای داخلی

امریکا بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران محدودیت‌های تازه وضع کرد

امریکا در ادامه فشارهایش علیه ایران چند محدودیت تازه بر فعالیت‌های هسته‌ای این کشور وضع کرده است. بر اساس این محدودیت‌ها، هرگونه همکاری کشورهای ثالث برای گسترش نیروگاه اتمی بوشهر ایران می‌تواند به تحریم این کشورها منجر شود.

در بیانیه وزارت خارجه امریکا در این ارتباط آمده است که دولت دونالد ترامپ، رژیم ایران را مسوول فعالیت‌های تهدیدکننده به منطقه و آسیب‌رسان به مردم ایران می‌داند. وزارت خارجه امریکا گفته است که اعمال فشارهای بیشتر بر ایران، محدودیت‌های موجود علیه برنامه هسته‌ای این کشور را سخت‌تر می‌کند.

امریکا هم‌چنان از میان پنج معافیت قبلی برای همکاری هسته‌ای با ایران به دو معافیت خاتمه داده است و سه معافیت دیگر را برای مدت کوتاهی تمدید کرده است. معافیت‌های لغوشده شامل مبادله یورانیم غنی‌شده با یورانیم طبیعی بین ایران و دیگر کشورها و هم‌چنین انتقال آب سنگین مازاد به بیرون از ایران است. سه معافیت تمدیدشده شامل همکاری هسته‌ای اتحادیه اروپا، چین و روسیه با ایران است. این معافیت‌ها تنها برای ۹۰ روز تمدید شده است.

محدودیت‌های تازه علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران در حالی وضع شده است که امریکا به تازه‌گی به معافیت هفت کشور برای خرید نفت خام از ایران نیز پایان داده است. ایران تا کنون در برابر اقدام تازه امریکا واکنشی نداشته است. اما مجید تخت‌روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل، پیشتر با اشاره به پایان معافیت خرید نفت از ایران، گفته بود که کشورش در برابر این اقدامات امریکا، در زمان مناسب، عکس‌العمل مناسب نشان خواهد داد.

گفته شده است که امریکا فشارها بر ایران را از زمان خروج از برجام به بالاترین سطح آن رسانده است. امریکا ماه ثور سال گذشته از برجام بیرون رفت.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا