رویدادهای داخلی

نام‌نویسی رأی‌دهنده‌گان تا دو هفته دیگر آغاز می‌شود

افغان رادیو، کابل: روند نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان برای انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات پارلمانی غزنی و انتخابات شورای ولایتی پیش‌رو تا دو هفته دیگر آغاز می‌شود. مسوولان در کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند که این روند در سراسر کشور به صورت هم‌زمان اجرا خواهد شد و برای ثبت معلومات رأی‌دهنده‌گان از دستگاه‌های بایومتریک در روند نام‌نویسی کار گرفته می‌شود.

عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات روز جمعه، سیزدهم ثور، به روزنامه افغان رادیو گفت که این کمیسیون در نظر دارد روند نام‌نویسی تقویتی رأی‌دهنده‌گان را در بیست‌وششم ثور در سراسر کشور آغاز کند.

در این روند از تکنولوژی بایومتریک برای ثبت معلومات رأی‌دهنده‌گان استفاده خواهد شد. این روند برای کسانی که پیش از این به هر دلیلی از نام‌نویسی بازمانده‌اند، در نظر گرفته شده است. هم‌چنان کسانی که در جریان انتخابات پارلمانی سال گذشته نام‌نویسی کرده‌ بودند ولی معلومات‌شان توسط دستگاه‌های بایومتریک ثبت نشده بود، در این روند اطلاعات‌شان درج دستگاه‌های بایومتریک می‌شود.

عبدالعزیز ابراهیمی می‌گوید که در این روند، کسانی که پیش از این برای شرکت در انتخابات، نام‌نویسی نکرده‌ و یا هم کسانی که تازه سن قانونی را برای رأی‌دهی تکمیل کرده‌اند، می‌توانند نام‌نویسی کنند. هم‌چنان آن ‌شمار از شهروندان که به تازه‌گی از خارج کشور آمده‌اند، نیز در این مرحله می‌توانند نام‌نویسی و سر‌انجام در انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی که قرار است در ششم میزان سال جاری برگزار شود، رأی‌شان را استعمال کنند. 

از جانب دیگر، انتخابات پارلمانی ولایت غزنی برگزار نشده است و بیش‌تر رأی‌دهنده‌گان این حوزه نام‌نویسی نکرده‌اند. عبدالعزیز ابراهیمی گفت که روند نام‌نویسی تقویتی در غزنی و دیگر ولایت‌های کشور به صورت هم‌زمان آغاز خواهد شد.

بر اساس تقویم انتخاباتی، انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراهای ولایتی و انتخابات پارلمانی ولایت غزنی در ششم میزان سال جاری برگزار خواهد شد. در انتخابات ریاست جمهوری ۱۸ نفر برای تصدی کرسی ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده‌اند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا