رویدادهای داخلی

خلیل‌زاد به طالبان: زمان به زمین گذاشتن سلاح فرارسیده است

افغان رادیو، کابل: ششمین دور گفت‌وگوی نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان روز چهارشنبه به صورت رسمی در دوحه، پایتخت قطر، شروع شد. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان گفته است که او در آغاز این نشست به گروه طالبان تفهیم کرده است که زمان پذیرش صلح، به زمین گذاشتن سلاح و توقف خشونت‌ها در افغانستان فرارسیده است.

آقای خلیل‌زاد بامداد روز جمعه، ۱۳ ثور در یک رشته توییت‌ نوشته است که برای از سرگیری مذاکرات به دوحه رفته است و راه‌های برقراری صلح در افغانستان را جست‌وجو می‌کند.

زلمی خلیل هم‌چنان نوشته است که او به گروه طالبان خاطرنشان کرده است که مردم افغانستان برادران و خواهران آن‌ها اند و این مردم خواستار صلح و پایان جنگ هستند و گروه طالبان باید به خواست‌ مردم توجه کند.

 به باور نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، صلح نیازمند بحث و توافق روی چهار موضوع متصل به هم است. این موضوعات به گفته خلیل‌زاد شامل خروج نیروهای خارجی از افغانستان، تضمین مبارزه با تروریسم بین‌المللی، آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و برقراری آتش‌بس می‌شود. او تأکید کرده است که در این دور از گفت‌وگوها تلاش می‌‌شود تا روی این چهار موضوع توافق شود. به گفته خلیل‌زاد، چنان‌چه روی این چهار موضوع توافق نهایی به دست نیاید، هیچ توافقی صورت نخواهد گرفت.

اما گروه طالبان در واکنشی به این اظهارات گفته است که زلمی خلیل‌زاد نباید به فکر به زمین گذاشتن اسلحه طالبان باشد بلکه به جای آن به امریکا تفهیم کند که از زور کار نگیرد و برای ابقای «اداره کابل» تلفات جانی و زیان مالی بیشتر متحمل نشود. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، در توییتی گفته است که حمایت امریکا از دولت افغانستان، یک استراتژی ناکام است و منتج به نتیجه نخواهد شد. او افزوده است که خلیل‌زاد باید به جای «شف شف» با جرئت «شفتالو» بگوید و حقایق جاری را بپذیرد. 

این اظهارات در حالی مطرح شده است که نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در دور پنجم مذاکرات خود، روی پیش‌نویس موافقه‌نامه‌ی خروج سربازان خارجی و استفاده نشدن از خاک افغانستان به توافق رسیده بودند. انتظار می‌رود که دو طرف در این دور از گفت‌وگوها روی این دو مورد به توافق نهایی دست یابند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا