رویدادهای داخلی

پرسش‌های بسته، پاسخ‌های باز؛«آتش‌بس دوطرفه» خواست کمیته‌های لویه‌جرگه مشورتی صلح

فهیم امین

چهارمین روز کاری اعضای لویه‌جرگه مشورتی صلح پس از گزارشدهی رییسان کمیته‌ها به هیأت اداری این جرگه پایان یافت. رییسان کمیته‌های پنجاه‌و‌یک‌گانه این جرگه، فشرده پیشنهادات و نظریات شرکت‌کنندگان را در نشست عمومی ‌لویه‌جرگه مشورتی صلح به هیأت اداری ارایه کردند.

بر اساس فشرده گزارش کمیته‌ها، اعلام «آتش‌بس دوطرفه» از سوی حکومت افغانستان و گروه طالبان و سپس آغاز مذاکره بین‌الافغانی عمده‌ترین خواست این کمیته‌ها می‌باشد. فرخنده بهمن‌یار، رییس کمیته پنجاهم این جرگه مشورتی صلح روز پنج‌شنبه، دوازدهم ثور هنگام ارایه گزارش کمیته مربوطه‌اش در تالار لویه‌جرگه گفت که برای نهادینه‌شدن صلح پایدار و آغاز مذاکره حکومت با گروه طالبان، نیاز است که در گام نخست هر دو طرف آتش‌بس فوری اعلام کنند.

هم‌چنان عبدالرحمان، رییس کمیته دوم این جرگه با اشاره به چگونگی برقراری آتش‌بس دوطرفه گفت که هر دو طرف در نخست باید خواست‌های معقول یک‌دیگر را گوش دهند. شماری از کمیته‌ها نیز پیشنهاد کرده‌اند که این آتش‌بس هم‌زمان با آغاز ماه رمضان اعلام شود. یکی از مسوولان این کمیته‌ها هم‌چنان از حکومت خواست در صورت که گروه طالبان حاضر به اعلام آتش‌بس نشود، حکومت باید برای جلب اعتماد این گروه آتش‌بس یک طرفه را اعلام کند. با این حال، اعلام «آتش‌بس دوطرفه» پیشنهاد لاینفک همه‌ کمیته‌ها بوده است.

اعضای کمیته‌های لویه‌جرگه مشورتی صلح در حالی خواست‌های مشابهی را پیشنهاد کرده‌اند که تمرکز بحث و مشوره‌دهی اعضای این جرگه بر چگونگی صلح و گفت‌وگو با گروه طالبان می‌باشد. با این حال، شرکت‌کنندگان مکلف اند به پرسش‌های بسته‌ای که از سوی کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح ارایه شده است، پاسخ‌های مفاوتی ارایه کنند. این مشورت اعضای لویه‌جرگه مشورتی صلح در پاسخ به نخستین پرسش اجندای این جرگه مطرح شده است.

در لویه‌جرگه‌ی مشورتی ۳ هزار و ۲۰۰ نفر شرکت کرده‌اند

اما در پیوند به این‌که چه کارهایی به منظور قانع‌ساختن گروه طالبان برای آغاز گفت‌وگوهای صلح شوند و هیأت مذاکره‌کننده دولت با گروه طالبان چگونه باشد، دیدگاه کمیته‌ها متفاوت است. شماری از کمیته‌ها نظر داده‌اند که از سوی کشورهای همسایه بر طالبان فشار وارد شود تا آن‌ها به گفت‌وگوی مستقیم حاضر شوند، اما شماری دیگر این کمیته‌ها مشورت داده‌اند که به خواست‌های معقول این گروه گوش داده شود و یک دفتر رسمی ‌برای‌شان در کابل گشوده شود. رهایی زندانیان دو طرف به منظور اعتمادسازی و سرعت‌بخشیدن به آغاز مذاکرات مستقیم، خواست‌هایی دیگر این کمیته‌ها است.

از سویی دیگر فکور بهشتی، رییس یکی از کمیته‌های لویه‌جرگه مشورتی صلح در پیوند به چگونگی هیأت مذاکره‌کننده گفت که‌ پیشنهاد اعضای کمیته شماره یکم این جرگه این است که ترکیب هیأت مذاکره‌کننده با گروه طالبان نباید بیشتر از ۵۰ نفر باشد. او هم‌چنان افزود که باید این هیأت شامل نمایندگان حکومت، علمای دین، نخبگان سیاسی، اعضای پارلمان،‌ احزاب سیاسی و صنف‌های مختلف جامعه باشند که زیر نظر حکومت مذاکره را با گروه طالبان آغاز کنند. اما معصومه حسنی، رییس کمیته سوم می‌گوید که هیات مذاکره‌کننده زمانی می‌تواند همه‌شمول باشد که از هر ولایت و قشرهای مختلف به شمول زنان و مردان شامل ترکیب این هیأت باشند. هم‌چنان، شامل‌ساختن نمایندگان خانواده‌های قربانیان جنگ و نهادهای مدنی خواست شماری دیگر این کمیته‌ها می‌باشد.

در همین‌حال، نورآقا شریفی، رییس کمیته چهل‌وششم می‌گوید که هیأت گفت‌وگوکننده باید متشکل از دو گروه تخنیکی و کاری باشد. به گفته او، کسانی که در حل منازعات تخصص دارند، شامل گروه کاری‌ای باشند که در مشوره با گروه تخنیکی وارد مذاکره با گروه طالبان شوند. آقای شریفی هم‌چنان از حکومت، سیاست‌مداران و طرف‌های درگیر جنگ خواست به منافع ملی نسبت به منافع شخصی اولویت بدهند. او گفت: «صلح حق مردم افغانستان است و هیچ کسی یا گروهی به شمول حکومت نمی‌تواند به منظور تأمین منافع شخصی یا گروهی، آن را در گرو خود بگیرد.»

لویه‌جرگه مشورتی صلح برای چهار روز برنامه‌ریزی شده بود اما یک روز دیگر تمدید شد

رعایت قانون اساسی، حفظ نظام جمهوری اسلامی، دستاوردهای نزدیک به دو دهه اخیر از جمله آزادی بیان، حقوق شهروندان، حقوق زنان و آزادی رسانه‌ها،‌ حفظ و تقویت نیروهای امنیتی از مواردی اند که در پیشنهاد کمیته‌های کاری لویه‌جرگه مشورتی صلح به آن اشاره شده است. شماری از کمیته بر حفظ دستاوردها در پرتو ارزش‌های اسلامی تأکید کرده‌اند.

با این حال،‌ فاطمه عزیز از رییسان یکی از کمیته‌ها در این نشست عمومی‌ لویه‌جرگه مشورتی صلح بیان داشت: «اگر طالبان خواستار تعدیل و یا تغییر مواد قانون اساسی باشد و این تغییر تأثیر منفی بر خواست‌ها و حقوق شهروندان نگذارد، می‌توان قانون اساسی را از مجرای قانونی آن تعدیل کرد.» این در حالی است که گروه طالبان از این پیش قانون اساسی کشور را کاپی قوانین کشورهای غربی دانسته، اما رییس‌جمهوری غنی تأکید کرده است که قانون اساسی افغانستان در مقایسه به قوانین اساسی کشورهای اسلامی دیگر بی‌نظیر و اسلامی‌ترین قانون است.

بر اساس اجندای لویه‌جرگه مشورتی صلح، شرکت‌کنندگان هم‌چنان از کشورهای همسایه خواستند از حمایت مالی و معنوی گروه طالبان و گروه‌های ترورسیتی دیگر دست بردارند. آنان هم‌چنان از کشورهای دخیل در روند صلح افغانستان و سازمان‌های بین‌المللی همچو ملل متحد و شورای سازمان امنیت ملل متحد خواستند از روند صلح افغانستان حمایت کند؛ زیرا به گفته آنان در صورتی که سازمان‌های بین المللی از روند صلح و برایند مذاکرات صلح با گروه طالبان نظارت نکنند، این روند ضمانت اجرایی نخواهد داشت.

افزون بر این، شماری از کمیته‌ها پیشناد کرده‌اند که کشورهای همسایه باید بر گروه طالبان فشار بیاورند که برای گفت‌وگوی مستقیم با دولت افغانستان حاضر شود. هم‌چنان فیض‌الله جلال، رییس کمیته شماره چهل‌و‌دوم از ایالات متحده امریکا خواست که روند خروج نیروهای نظامی‌اش از افغانستان را مسوولانه انجام دهد. به گفته او نیروهای این کشور پیش از پایان جنگ نباید افغانستان را ترک کند. رییس این کمیته افزود که امریکایی‌ها باید جنگ و صلح افغانستان را نظارت کنند و بدون تأمین امنیت در افغانستان حق خروج از این کشور را ندارد.

برگزاری لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح با انتقاد‌ها و مخالفت‌هایی همراه بود

با این حال، چهارمین روز جرگه مشورتی صلح با گزارش‌دهی رییسان پنجاه‌و‌یک کمیته کاری لویه‌جرگه مشورتی صلح پایان یافت. هرچند این جرگه برای چهار روز برنامه‌ریزی شده بود، اما به دلیل اختلاف روی انتصاب و انتخاب هیأت اداری جرگه، برای یک روز دیگر تمدید شده است. قرار بود پنج‌شنبه، دوازدهم ثور آخرین روز این جرگه باشد، اما اکنون قرار است روز جمعه، سیزدهم ثور پیشنهادها و دیدگاه‌های اعضای این جرگه در یک قطع‌نامه‌ نهایی از سوی رییس جرگه اعلام شود.

سیاف: لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح کمپینی نیست

عبدرب الرسول سیاف، رییس لویه‌جرگه مشورتی صلح صبح پنج‌شنبه، در آغاز مراسم گزارش‌دهی کمیته‌های کاری این جرگه اعلام کرد که نتیجه نهایی لویه‌جرگه مشورتی صلح روز جمعه اعلام خواهد شد. او هم‌چنان اطمینان داده است که به نظر همه اعضای این جرگه گوش داده خواهد شد و شرکت‌کنندگان لویه‌جرگه مشورتی صلح از هیچ‌کسی جانب‌داری نخواهند کرد.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا