رویدادهای داخلی

پاکستان یک مقام سفارت افغانستان را احضار و ولایت خوست را بمباران کرد

افغان رادیو، کابل: مقام‌های محلی در ولایت خوست تأیید کرده‌اند که نظامیان پاکستان بخش‌هایی از این ولایت را بمباران کرده و هدف حمله‌های راکتی قرار داده‌اند که تلفات در پی داشته است. از سویی هم وزارت امور خارجه پاکستان روز گذشته شارژدافیر سفارت افغانستان در اسلام‌آباد را به این وزارت فراخوانده است. دلیل این اقدام «تخطی مرزی» خوانده شده است.

پاکستان ادعا کرده است که در نتیجه حمله شورشیان از خاک افغانستان در ساحات مرزی دو کشور، سه سرباز ارتش پاکستان کشته و هفت نفر دیگر زخمی شده‌اند. به ادعای پاکستان این حمله دو شب قبل انجام شده است و در آن ۷۰ تا ۸۰ شورشی از مربوطات ولایت پکتیکا بر نیروهای نظامی پاکستان در منطقه وزیرستان شمالی حمله کرده‌اند. پاکستان هم‌چنان مدعی شده است که جنگ‌جویان دوباره به خاک افغانستان به دلیل اقدام نکردن نیروهای مرزی افغان موفق به فرار شده‌اند و به همین دلیل از شارژدافیر افغانستان وضاحت خواسته است. تاکنون مقام‌ها در کابل به صورت رسمی در این مورد چیزی نگفته است.

از جانب دیگر، مقام‌های محلی ولایت خوست تأیید می‌کنند که ارتش پاکستان بر ولسوالی‌ سپیره این ولایت یک رشته حمله‌های هوایی و راکتی را انجام داده است که در نتیجه آن چهار غیرنظامی کشته و هشت نفر زخمی شده‌اند. این حملات چهارشنبه‌شب گذشته اجرا شده است. هم‌چنان در نتیجه این حمله‌ها شماری از باشنده‌گان محل از خانه‌های‌شان آواره شده‌اند.

 طالب منگل، سخنگوی والی خوست به روزنامه افغان رادیو گفت که نیروهای امنیتی مستقر در این ولایت برای دفع حمله‌های نظامیان پاکستانی آماده‌گی کامل دارند، اما تمام معلومات را با وزارت امور خارجه و شورای امنیت ملی در میان گذاشته است تا این نهادها در این مورد تصمیم بگیرند و به حملات پاکستان پاسخ مناسب دهند. طالب منگل گفت که در حال حاضر اداره محلی در تدارک کمک‌های فوری به خانواده‌هایی است که از خانه‌های‌شان در ولسوالی سپیره آواره شده‌اند. این نخستین‌بار نیست که ارتش پاکستان مناطق مرزی افغانستان را بمباران می‌کند. پیش از این بارها گزارش‌هایی از حملات راکتی و بمباران ارتش پاکستان بر مناطق مرزی کشور گزارش شده بود.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا