رویدادهای داخلی

طالبان سه زن را در فاریاب به دلیل نداشتن «محرم شرعی» دُره زدند

افغان رادیو، کابل: افراد وابسته به گروه طالبان به تازه‌گی در یک محکمه صحرایی سه زن را در مربوطات ولسوالی دولت‌‌آباد ولایت فاریاب به دلیل نداشتن محرم شرعی دره زده‌اند. هم‌چنان یک مرد نیز در این میان شامل است که از سوی این گروه محاکمه شده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اعلام کرده است که طالبان این سه زن و یک مرد را در مسیر شاهراه میمنه – مزارشریف ابتدا از موتر پیاده کرده و سپس در محضر عام دُره زده‌اند.

لطیفه سلطانی، مسوول تنظیم برنامه‌های حمایت از حقوق زنان کمیسیون مستقل حقوق بشر در صحبت با روزنامه افغان رادیو گفت که این رویداد در آغاز هفته جاری ( شنبه، هفتم ثور) اتفاق افتاده است. او افزود: «واقعه طوری به قوع پیوسته که طالبان تمام موترهای حامل مسافران راه میمنه – مزارشریف را توقف داده و بعداً اجتماع بزرگ بیش از ۲۰۰ نفری را تشکیل و حدوداً یک‌ونیم ساعت در رابطه به موضوع تبلیغ و سپس آن‌ها را محکوم به فرار از منزل و نداشتن محرم شرعی کرده و در محضر عام دره زده‌اند.»

خانم سلطانی در ادامه گفت که هریک از این زنان ۱۴، ۱۵ و ۲۲ دره و مرد نیز ۲۰ دره زده شده‌‌اند. به گفته او، گزارش این رویداد به کمیسیون مستقل حقوق بشر رسیده است. بر اساس این گزارش و به نقل از شاهدان عینی، زنان بین ۳۰ تا۴۰ و مرد ۵۰ سال عمر داشته‌اند. از سرنوشت سه زن و یک مرد همراه‌شان اطلاعی در دست نیست. خانم سلطانی اما گفت که کمیسیون مستقل حقوق بشر در حال انجام تحقیقات است تا از سرنوشت آن‌ها آگاهی پیدا کند.

گروه طالبان در حالی زنان را به دلیل نداشتن محرم شرعی در برابر چشمان مردم دره می‌زند که دور ششم گفت‌وگوهای صلح میان نماینده‌گان امریکا وگروه طالبان آغاز شده است. یکی از نگرانی‌های جدی این گفت‌وگوها استقرار دوباره «امارت اسلامی» و از دست رفتن حقوق زنان است. در دوران حاکمیت طالبان زنان از حقوق حداقلی برخوردار نبودند. هرچند که در این اواخر مقام‌های گروه طالبان اعلام کرده‌اند که دیدگاه این گروه در مورد حقوق زنان تغییر کرده و در صورتی که دوباره به قدرت برسند، حقوق زنان را رعایت خواهند کرد. اما دیده می‌‎شود که برخورد آن‌ها با زنان تغییر نکرده است.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا